Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Legătura CAEN, sediu social, angajați și ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Legătura CAEN, sediu social, angajați și desfășurarea activității în cazul unei firme noi. Mă puteți lămuri, vă rog?

Buna seara,

Pentru a va introduce in dilema mea vreau sa va spun ca sunt in punctul de a deschide o firma care are ca scop creearea de siteuri web, promovare online, identitate de brand si grafica digitala.
Adresez comunitatii avocatnet.ro urmatoarele intrebari:
1. Exista o lege/hotarare/cod care sa indice daca in functie de codurile CAEN este nevoie de un spatiu destinat desfasurarii activitatii sau este suficient sediul social avand in vedere ca mare parte din activitate este pe calculator?
2.Exista o lege/hotarare/cod care sa indice ca in functie de codurile CAEN as avea nevoie de atestari,diplome etc.?
3.Exista o lege/hotarare/cod care sa indice ca in functie de codurile CAEN sa fiu nevoit sa am angajata minim o persoana sau pot desfasura activitate economica doar cu mine in functie de administrator?

Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
asa cum am mentionat anterior, cea mai proasta solutie in 2018 este pfa, fie el cu norma de venit sau in sistem real. SRL iti ofera mult mai multe oportunitati de dezvoltare, este next level. Daca adresa dvs de pe documentul dvs de identitate coincide cu adresa unde vreti sa va desfasurati activitatea (sediul social), nu este nevoie de contract de comodat.