Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public

Buna seara,
Un functionar public poate sa fie colaborator la o firma de asigurari, este compatibil sau nu ?
Multumesc
Atentie.... art.51 din legea nr. 330/2009, modifica doar art. 96 alin. (1) din legea nr. 161/2003, NU si art. 94 din legea nr. 161/2003. :) Nu mai citez art. 94, pentru ca exista postat de d-na. Gabriela Pintea. :)
In concuzie... functiile sau activitatile din sectorul prinvat, care sunt compatibile cu functia publica, sunt altele decat cele "în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ, din sectorul public sau privat, în cadrul unei asociaţii familiale sau ca persoană fizică autorizată", ca sa ma refer numai la lit. c) din art. 94. :)
mihaicalinescu2005, utilizator
Multumesc foarte mult pentru lamuriri
mihaicalinescu2005 a scris:

Atentie.... art.51 din legea nr. 330/2009, modifica doar art. 96 alin. (1) din legea nr. 161/2003, NU si art. 94 din legea nr. 161/2003. :) Nu mai citez art. 94, pentru ca exista postat de d-na. Gabriela Pintea. :)
In concuzie... functiile sau activitatile din sectorul prinvat, care sunt compatibile cu functia publica, sunt altele decat cele "în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ, din sectorul public sau privat, în cadrul unei asociaţii familiale sau ca persoană fizică autorizată", ca sa ma refer numai la lit. c) din art. 94. :)

Pai si care ar fi acelea...ca simpla logica juridica????? Adica, daca ar fi sa interpretam legea "stricto sensu"... ca functionar public poti desfasura activitati in domeniul privat, altele decat cele in domeniul stiintific, literar sau artistic ori didactic, care nu pot fi in cadrul unor "societăţi comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ, din sectorul... privat, în cadrul unei asociaţii familiale sau ca persoană fizică autorizată".???? Adica poti munci si la privat, dar nu in cadrul societatilor comerciale din sectorul privat, ori ca AF sau PF...sa faci ce???:D
Ca sa nu mai zic ca legea 330/2009 modifica inclusiv art. 94, chiar lit. c, din legea 161/2003:"Art. 51. - La 3 zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, litera c) a alineatului (2) al articolului 94 din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
"c) in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori in alte unitati cu scop lucrativ din sectorul public;".

Deci, vazand cele doua modificari aduse art. 94 lit. c si 96 din legea 161/2003 de catre legea 330/2009, se poate sau nu se poate??:D Ca m-ar interesa si pe mine (si cred ca pe multi alti functionari publici)=D>
Kyandra, moderator
Da, vazandu-le , inclin sa cred ca se poate. Cel putin, teoretic.... :)
Imi permiteti si mie sa intervin in discutia dvs.? Mi-am vazut numele pomenit de atatea ori ca m-a apucat ameteala. :)

In primul rand, sa clarific ce, poate, din afara nu se vede: raspunsul meu a fost postat in 05.11.2009 iar Legea nr. 330/2009 a fost publicata in MO in 09.11.2009.

In al doilea rand, art. 96 din Legea nr. 161/2003 mi se pare de o ambiguitate demna de societatea in care traim si mai putin demna de ceea ce ar trebui sa reglementeze asa-zisa lege a transparentei. Cine stabileste si pe baza caror criterii daca o alta activitate, in domeniul privat, este sau nu in legatura directa sau indirecta (?!) cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului?

Orice functionar public are in fisa postului "vestita" atributie "indeplineste orice alte atributii primite de la superiorul ierarhic". Ei, si intrucat superiorului ierarhic ii poate trazni orice prin cap, cum pot stabili daca orice alta activitate desfasurata in domeniul privat are sau nu o legatura directa sau indirecta exact cu acesta atributie "indeplineste orice..."?

In opinia mea nu exista in domeniul functiei publice o reglementare mai ambigua ca aceasta.

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic