Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Divulgarea pe Facebook a valorii sumei restante la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Divulgarea pe Facebook a valorii sumei restante la întreținere a unui proprietar de către Președintele Asociației de Proprietari

Președintele Asociației de Proprietari a furnizat în cadrul unor comentari pe Facebook de pe pagina personală a unui proprietar-debitor valoarea sumei restante la întreținere a acestuia, stadiul procesului deschis în instanță pentru recuperarea debitului, vârsta acestuia, componența membrilor familiei acestuia. Comentariile au fost inserate din statututul de prieten Facebook al Președintelui Asociației cu proprietarul debitor, în cadrul unei postări având ca subiect doar niște simple fotografii personale ale proprietarului, fotografii care au atras mai multe like-uri și comentarii apreciative din partea prietenilor Facebook, dar și a altor cunoscuți cu cont de Facebook. Comentariile cu pricina ale Președintelui, postate undeva în ultimele zile ale lunii aprilie 2018-prima săptămână din luna mai 2018 (deci înainte de 25 mai 2018) au rămas neșterse de către proprietar. Contul Președintelui Asociației a fost blocat de catre proprietar între timp (căci nu mai contenea cu tot felul de informații și comentarii veninoase).

Cum se încadrează acest caz din punct de vedere al legislației privind protecția datelor personale (inainte de, după intrarea în vigoarea legislației UE în materie)? Care sunt drepturile proprietarului privind protecția datelor personale în acest caz în relația cu Asociația de Proprietari/ Președintele, cum și le poate materializa, respectiv căror instituții trebuie să se adreseze? MULȚUMESC
MagdalenaMariaGrosu, utilizator
Eventuala contraventie poate fi constatatasi aplicata dupa intrarea in vigoare a dispozitiilor invocate de dv,or dv faceti precizarea ca este vorba despre liste de intretinere incheiate anterior intrarii in vigoare a dispozitiilor GDPR
Din ce știu, nu prea e legal doar dacă se divulgă date personale precum CNP, conturi bancare, posibil și parole, atacuri la persoană,alte informații care afectează viața privată a familiei, etc.
Cel mai bine era ca respectivul să blureze numele proprietarilor din acea scară sau bloc, și astfel nu vă mai afișa numele. Vedeți cum postez eu, să nu am probleme: [ link extern ]