Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate desface contractul de muncă fără preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate desface contractul de muncă fără preaviz?

Situatii de incetare a contractului individual de munca fara preaviz:
- incetarea c.i.m. pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba (art.31 alin.3 C.mun.)

- acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.);

- demisie fara preaviz (art.81 alin.7 C.mun. - angajatorul renunta total la termenul de preaviz; art.81 alin.8 C.mun. - angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca)

- concediere (art.61 lit. C.mun.) :
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv sau arestat la domiciliu pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala.