avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate desface contractul de muncă fără preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate desface contractul de muncă fără preaviz?

Se poate desface contractul de muncă fără preaviz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:47, 31 Iulie 2018
Situatii de incetare a contractului individual de munca fara preaviz:
- incetarea c.i.m. pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba (art.31 alin.3 C.mun.)

- acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.);

- demisie fara preaviz (art.81 alin.7 C.mun. - angajatorul renunta total la termenul de preaviz; art.81 alin.8 C.mun. - angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca)

- concediere (art.61 lit. C.mun.) :
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv sau arestat la domiciliu pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia formulata corect Razvan1692 Razvan1692 Buna ziua, Mi-am depus demisia la vechiul loc de munca.dar formula pe care am folosit-o este \"doresc incetarea contractului de munca incepand cu data de ... (vezi toată discuția)
Contract munca , demisie costilar costilar Daca imi depun demisia cat timp sunt obligat sa mai vin la servici? (vezi toată discuția)
Somare depunere demisie utilizatornou_2014 utilizatornou_2014 Buna ziua, Sora mea este angajata la o banca pe un post de recuperator creante de 11 ani. Pe fiecare luna au targeturi, enorm de mari de indeplinit, din ce ... (vezi toată discuția)