Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate De unde se poate face rost de autorizatie privind ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

De unde se poate face rost de autorizatie privind prelucrarea datelor cu caracter personal?

Buna ziua! Pe internet am gasit doar la Bucuresti sediul ANSPDCP.Insa in orase autoritatea care emite astfel de autorizatii apartine de IPJ,primarie sau este musai sa le scriu celor din Bucuresti?
MrFB, utilizator
Si unde pot apela pentru a afla exact pasii?In contractele cu clientii trebuie sa stipulez ca au fost de acord cu prelucrarea datelor?Desi la date am doar eu acces,SRL ul va fi cu 0 angajati,iar contabilitatea va fi externalizata,deci sa zicem ca si contabilul ar avea acces.Dar aceste lucruri unde le stipulez?(in contracte sau doar verbal la control?).De la clienti eu voi cere date despre companie,cateva lucruri despre reprezentant (fara cnp sau date din buletin) ci doar nume,prenume,adresa,tel,mail.
Pe de o parte, daca vreti sa implementati pe cont propriu cerintele, puteti sa va documentati pe pagina de internet a ANSPDCP, unde gasiti textul regulamentului, explicatii, recomandari video, etc. Pe de alta parte, daca aveti nevoie de ajutor, va invitam sa ne contactati.