Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Contul 105 completat: doresc o propunere corectă din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Contul 105 completat: doresc o propunere corectă din punct de vedere fiscal, pentru determinarea bazei impozabile la calculul impozitului pe venit micro

Intrebare
Doresc o propunere corecta din punct de vedere fiscal, pentru determinarea bazei impozabile la calculul imp. Pe venit micro. Conform Legea nr. 227/2015 Cc.f., art.53 (2), lit. c)., in situatia de mai jos:
Firma a devenit platitor de imp. Pe venit micro. Incepand cu anul 2018.
La 30.07.2018 a vandut un imobil, care a fost evaluat in anul 2014. Conform reevaluare, soldul creditor cont 105 este 925.000ron. Pana in prezent acest sold Nu a fost modificat.
Cheltuiala cu surplusul de amortizare pana la 31 decembrie 2017 a fost considerata cheltuiala nedeductibila si impozitata in perioada respective. Din acest sold 925.000ron a fost impozitat 108.000ron chelt. surplus din reevaluare..
Mentionez, ca mijlocul fix (teren+ cladire) inaintea vanzarii in cont 211, 212 este 1.597.000ron, amortizare 2812 este 74218ron.
In momentul de fata trebuiesc luate in calcul si soldul contului 1065 rezerva legala, si 1068 alte rezerve?
Multumesc pt. raspuns.
Cu stima
Manuela Rășină, administrator
Chelt cu surplusul era deductibila, si se impozita partea din rezerva din reev (efectul practic era zero):

(6) Prin excepție de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate și/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.

Conform Ordin 1802/2014:

109. -
(1) Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezultatul reportat (contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare"), atunci când acest surplus reprezintă un câştig realizat.
(2) În sensul prezentelor reglementări, câştigul se consideră realizat la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate acestea, o parte din câştig poate fi realizat pe măsură ce activul este folosit de entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenţa dintre amortizarea calculată pe baza valorii contabile reevaluate şi valoarea amortizării calculate pe baza costului iniţial al activului.
(3) La aplicarea pentru prima dată a prezentelor reglementări, soldul contului 1065 "Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" se transferă asupra contului 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare".

Deci veti transfera soldul 105 in 1175 fara a-l impozita cu imp micro, pentru ca astfel l-ati impozita de 2 ori, soldul acesta se regaseste si in valoare mijlocului fix.

In Codul fiscal se precizeaza ca se imp rezervele "care au fost deduse la calculul profitului impozabil și nu au fost impozitate în perioada în care microîntreprinderile au fost și plătitoare de impozit pe profit":

(2) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele:
c) rezervele, cu excepția celor reprezentând facilități fiscale, reduse sau anulate, reprezentând rezerva legală, rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calculul profitului impozabil și nu au fost impozitate în perioada în care microîntreprinderile au fost și plătitoare de impozit pe profit, indiferent dacă reducerea sau anularea este datorată modificării destinației rezervei, distribuirii acesteia către participanți sub orice formă, lichidării, divizării, fuziunii contribuabilului sau oricărui altui motiv;
Ioan Petru Butariu, Contabil
Rezerva legala nu a fost impozitata, si daca pot sa mai adaug o intrebare. Daca in anul 2018 se vinde constructia, Fiind platitor micro, mai impozitez soldul contului 105?
Nu. Se impoziteaza doar daca au fost deduse la calculul profitului impozabil și nu au fost impozitate în perioada în care microîntreprinderile au fost și plătitoare de impozit pe profit.
Multumesc pentru raspuns.