Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... diferenta intre pact comisoriu expres de gradul IV si ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

diferenta intre pact comisoriu expres de gradul IV si clauza compromisorie de gradul IV

va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca pactul comisoriu expres de gradul IV e aclasi lucru cu clauza compromisorie de gradul IV..daca nu,care-i diferenta dintre pact si clauza?
multumesc
Diferenta dintre "pactul comisoriu si" "clauza compromisorie" nu rezida din "diferenta dintre pact si clauza ", asa cum pare sa intelegeti dvs. (conform ultimei parti a intrebarii) ci din diferenta dintre "comisoriu" si "compromisorie", asa cum foarte explicit v-au explicat luiza2008, alexgrigoriu si stan petru-radu.
zaharia65_2 a scris:

Diferenta dintre "pactul comisoriu si" "clauza compromisorie" nu rezida din "diferenta dintre pact si clauza ", asa cum pare sa intelegeti dvs. (conform ultimei parti a intrebarii) ci din diferenta dintre "comisoriu" si "compromisorie", asa cum foarte explicit v-au explicat luiza2008, alexgrigoriu si stan petru-radu.

=D> Achiesez si eu la acest punct de vedere foarte corect exprimat!
Buna ziua! Daca tot s-a atins acest subiect , eu asdori sa supun alt aspect atentiei voastre si sa primesc eventual o edificare.
In cazul pactului comisoiu de gr IV, stiu ca rezolutiunea oprereaza de drept, nefiind necesara punerea in intarziere a debitorului, instanta neputand decat sa constate rezolutiunea iar creditorul avand de ales fie rezolutiunea contractului, fie obligarea debitorului a executarea obligatiei.
Intrebarea mea este urmatoarea: din ceea ce spune dl "alexgregoriu" acest pact nu mai presupune ca desfiintarea contractului sa fie constatata printr-o hotarare judecatoreasca". Deci poti merge direct cu contractul la executor? Constituie titlu executoriu?

Sau trebuie sa mergi in instanta sa se constate rezilierea, dupa care sa ceri tot in fata instantei obligarea debitorului la executarea contractului?

Si daca ceri constatarea rezilierii contractului nu mai poti cere indeplinirea obligatiilor scadente pana la acel moment? De ce treuie ales, cand de fapt vrei ambele variante: vrei ca pe viitor contractul sa inceteze, deci sa se desfiinteze si in acelasi timp pretinzi si obligatia scadenta si neexecutata de debitor!

V-as multumi f mult pt o lamurire! Toate cele bune!