Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Raza numerelor galbene de la primărie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Raza numerelor galbene de la primărie

Salut am o întrebare va rog . Am cumpărat o motoreta Yamaha TZR 50 cu ceva timp in urma am fost cu ia la rar , am talon pe numele meu nou , am fost și la primărie am înregistrat-o cu numere galbene. Nu m-am mai chinuit sa cu alte acte alți bani sa scot nr normale ca la mașina. Întrebarea mea e: cu aceste numere galbene din câte știu se circula doar pe o raza de 50 km nu in toată România nu?
Un moped poate circula şi pe drumurile publice de pe raza altui consiliu local decât cel care a înregistrat vehiculul, cu respectarea celorlalte dispoziţii prevăzute în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr.195/2002, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006.
[ link extern ] /