avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Sponsorizare microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Sponsorizare microintreprindere

Buna ziua
Cum se poate face sponsorizarea in cadrul microintreprinderilor?
Suma de 20%din impozit se calculeaza pt.fiecare trimestru si trebuie virata ONG-ului in trimestrul respectiv-altfel se pierde?Sau se poate face cumulat la nivel de an?
Multumesc
Buna ziua, intrebare este pot sponsoriza o scoala? problema este ca scoala nu apare in lista ONG-uri redactata de ministerul munci...ca si toate scolile de fapt. Nu mai este posibil sponsorizarea lor?
Buna ziua.

Puteti sponsoriza, dar suma respectiva nu va diminua impozitul pe micro de plata trimestrial, in cazul in care nu e un ONG din categoria mentionata.


prest a scris:

Buna ziua
Cum se poate face sponsorizarea in cadrul microintreprinderilor?
Suma de 20%din impozit se calculeaza pt.fiecare trimestru si trebuie virata ONG-ului in trimestrul respectiv-altfel se pierde?Sau se poate face cumulat la nivel de an?
Multumesc


Se vireaza o suma iar daca se depaseste procentul de 20%, restul se reporteaza pana la 28 de trimestre, adica 7 ani.
Multumesc. Asta evident e problema: deducerea sumei.



Constantin Vera a scris:

Buna ziua.

Puteti sponsoriza, dar suma respectiva nu va diminua impozitul pe micro de plata trimestrial, in cazul in care nu e un ONG din categoria mentionata.

Se poate sponsoriza o asociatie a parintilor din acea scoala, daca este asa ceva infintat acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug nr. 25/2018 , art 56 Romica Dinca Romica Dinca Buna ziua! Am o scoala de fotbal pentru copii. As dori sa mi spuneti, va rog, daca eu ca si entitate nonprofit pot beneficia de aceasta ordonanta, si implicit ... (vezi toată discuția)
Microintreprinderea doneaza 20% din impozitul datorat la bugetul statului? Marius Bretean Marius Bretean Va rog sa-mi spuneti daca mai este valabil pentru microintreprinderi sa doneze 20% din impozitul datorat la bugetul statului si care sunt conditiile si ... (vezi toată discuția)
Noutati 2% si 3,5% pentru 2019 directionati catre ong ! radumititean radumititean 1. In Monitorul Oficial nr. 44 / 17.01.2019 s-a publicat in sfarsit Legea 30 / 2018 de aprobare cu modificari a OUG 25 / 2018 Modifica semnificativ regimul ... (vezi toată discuția)