Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Se mai depune Formularul 230 în 2019, sau se ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Se mai depune Formularul 230 în 2019, sau se completează și se virează lunar în 2018 de către angajator în cursul anului ?

Buna ziua
Formularul 230 se mai poate depune in anul 2019 pt.anul 2018?
Sau se completeaza formularul in cursul anului si se vireaza de angajator lunar?
Multumesc frumos
Manuela Rășină, administrator

Buna ziua,

Formularul se completeaza anual, pana la data de 25 mai a anului urmator celui de realizare a venitului.
S-a introdus acum posibilitatea legala de a investi angajatorul cu retinerea si virarea celor 2% catre un ONG, in mod periodic, ca alternativa la varianta care era in trecut unica - cea de a depune pana in 25 mai a anului formularul 230 pentru a redirectiona 2% din impozitul pe venit aferent anului precedent. Deci sunt doua modalitati diferite, alternative, e a redirectiona cei 2%. Daca apelezi la varianta noua, prin angajator, nu mai depui formular 23o, si invers, daca depui 230 nu faci procedura prin angajator...
DUPA APARITIA DIRECTIVEI EUROPENE PRIVIND DATELE CU CARACTER PERSONAL, CARE ESTE PROCEDURA DEPUNERII 230 PRIN IMPUTERNICIT (PANA ANUL TRECUT S-A PUTUT DEPUNE PE BAZA UNEI TABEL SEMNAT DE ANGAJATUL CARE A DAT CEI 2%)
Nu e vorba de o Directiva, ci de Regulamentul UE cunoscut ca "GDPR". Daca cel care decide sa vireze 2% sau 3,5% in contul unui ONG o face prin formular 230 (deci nu prin directionare prin intermediul angajatorului, nici prin Declaratia Unica) si alege calea clasica ( nu online prin SPatiu Privat Virtual sau alt mecanism) desigur are de ales intre trimis prin posta, mers personal la ghiseu, sau trimis pe altcineva, care poate fi si organizatia beneficiara. Incredintand formularul altei persoane, fara a fi in plic inchis, implicit ii permite luarea la cunostinta a acelor date. Indiferent daca calificam drept contract de mandat sau de transport sau de alta natura faptul ca cel care directioneaza acei 2 sau 3.5% incredinteaza unui tert depunerea la organul fiscal al documentului, din punct de vedere GDPR acel tert - de exemplu ONG beneficiar - prelucreaza datele personale ale celui in cauza, pe temei juridic CONTRACTUAL, nu pe baza de consimtamant. Nu vad nicio problema din punct de vedere GDPR, nu e nimic intrzis de acel Regulament, doar ca organizatia in cauza trebuie sa isi respecte obligatiile impuse de GDPR, inclusiv sa nu utilizeze acele date in alt scop, sa pastreze confidentialitatea lor fata de terti, sa impuna personalului propriu (de exemplu membrului, salariatului sau voluntarului care duce declaratiile la organul fiscal) obligatii adecvate de confidentialitate si mai ales sa informeze persoanele in cauza (de exemplu prin afisarea pe propiul site) cu toate detaiile cerute de GDPR cum prelucreaza datele lor cu caracter personal. PS Probabil ati aflat ca exista de cateva zile formular nou 230 , formular nou de Declaratie Unica cu rubrica pentru virat 2% / 3,5%, ca s-a schimbat serios si Codul Fiscal in privinta 2% / 3,5% inclusiv data limita de depunere care e acum 15 martie, nu 25 mai cum a fost in trecut....
intreb ca sa confirm un detaliu important: eu ca persoana fizica, fara sa fiu membra cu acte in unitatea de cult pt care se doneaza, ma duc la anaf si depun mai multe formulare 230 cu datele prietenilor trebuie sau nu sa mai depun vreun alt document insotitor? apropo de asta, pe fiecare formular e o sectiune pt imputernicit... acolo trebuie sa ma trec pe mine?