avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema rutiera

Buna seara am primit o amenda pentru depășirea vitezei si suspendarea permisului pentru 90 de zile am dat examen am luat mi s-a redus pedeapsa iar la data la care eu mi-am ridicat permisul 06.08.2018 mi s-a făcut o invitație si sa ma prezint in 5 zile si eu am primit-o astazi 06.09.2018 in posta cu data de 06.08. 2018 cum ca am cumulat 18 puncte penalizare si sa ma prezint sa ca mi se suspenda permisul. Este cumva o
greșeală..ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Nu se anulează toate punctele odată cu redobândirea permisului
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2018
Mazilu Diana, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:09, 8 Septembrie 2018
Inteleg ceva , dar foarte exact, insa am o banuiala. Punctele cumulate pentru care sunteti chemata sa predati permisul sunt cele dintr-o perioada anterioara datei de 06.08.2018 . V-am explicat ca punctele de penalizare ramin valabile 6 luni. Fiecare grup de puncte se sterge cind de la trecerea faptei (data din PV de contraventie) trec 6 luni. Nu se sterg daca vi se suspenda permisul, ca sanctiune complementara, la o contraventie ce prevede si puncte de penalizare si suspendare de permis. V-am explicat de prima data, acum o spun mai detaliat. Posibil ca politia sa fi constatat ca ati indeplinit mai demult acea conditie de cumul de puncte, dar in momentul respectiv permisul va era deja suspendat. Acum va cheama sa ispasiti a doua pedeapsa de suspendare si e legal.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Septembrie 2018
latka, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-a fost suspendat permisul auto pe 90 zile cum fac sa reduc la 30 de zile pentru ca este prima abatere OVYBUB OVYBUB mi-a fost suspendat permisul auto pe 90 zile, cum fac sa reduc pedeapsa pentru ca este prima abatere si cat poate fi redusa. motivul luarii permisului este ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. la data de 16.01.2021 mi-a fost suspendat permisul ... Tanas56 Tanas56 Buna ziua. La data de 16.01.2021 mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile pentru depășirea limitei de viteza și depășirea pe linie continua. În ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis suspendat 90 zile alcool Coman2010 Coman2010 Buna ziua, In data de 21 aug 2016 am fost oprit de un echipaj politie pe raza municipiului MANGALIA (eu avand domiciliul in BRAILA) testat alcoolemie, ... (vezi toată discuția)