Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept de munca

Buna ziua
Sunt angajata la o firma si de 2 luni aproape sunt in concediu medical. Acum 2 zile m-am trezit cu 3 angajate de la firma acasa. Eu fiind plecata in oras , mama le-a deschis usa si ele au inceput sa le spuna parintilor mei in varsta de 75 si 80 ani ce salariu am , ca sunt in medical,,,, Mama fiind in varsta si suferinda cu inima si ea si tata (mama are si o depresie dupa moartea cumnatului meu de acum 2 luni ) le a zis ca sunt pe la interviuri , ca sun la anaf, nimik concret. Ma intereseaza le pot face o cerere catre Director sa mi explice de ce au aratat documente confidentiale parintilor. , spunandu-le ce salarii am avut, ce iau s.a.s.m.d. Mi-au pus in vedere sa ma duc sa mi dau demisia. Si ca fac puscarie si eu si doctorul de familie ca acum 2 luni mi-au dat o adeverinta ca sunt apt medical, eu avand probleme cu hernia de disc cervicala de acum 3 ani( rmn, concedii si fizioterapii facute )
Plangerea catre ITM o fac in scris online pe net, sau trebuie sa o depun la ei?. Astazi am fost , mi-a primit concediile , dar nu mi vireaza salariu ( azi fiind zi de avans ) deoarece am adus actele tarziu. Eu am trimis concediile medicale pe e-mail. Stiau de ele. Nu mi-au dat nici cardul de bonuri pe cat am lucrat.
Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei
Buna ziua

Astazi am primit notificare de la mnk ca din data de 23.09.2018 mi -au desfacut contractul de mnk, dar in data de 24.09.2018 nu mi au primit Concediile medicale si eu am concediu pana in data de 21.09 , apoi mi am mai luat de la medic familie din 22.09
ce fac in aceasta situatie?
La itm am trimis sesizarea pe email
Va trebui sa asteptati rezultatul anchetei in urma sesizarii dvs. facute la ITM. Daca nu ati comunicat in sesizarea facuta la ITM si datele pe care le prezentati in ultimul mesaj, reveniti la sesizarea dvs. initiala cu o completare la care anexati documentele primite ulterior primei dvs. sesizari.
goanga 43 a scris:

Buna ziua

Astazi am primit notificare de la mnk ca din data de 23.09.2018 mi -au desfacut contractul de mnk, dar in data de 24.09.2018 nu mi au primit Concediile medicale si eu am concediu pana in data de 21.09 , apoi mi am mai luat de la medic familie din 22.09
ce fac in aceasta situatie?
La itm am trimis sesizarea pe email

Pentru ce ati trimis sesizarea la ITM ?

Cu ce articol v-a incetat c.i.m. ?
Cornel Vasile, Consilier juridic