Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatii isi pot desfasura activitatea intr-o terasa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatii isi pot desfasura activitatea intr-o terasa neautorizata?

Buna ziua,

Am sesizat Inspectoratul de constructii cu privire la o terasa din fata unui magazin daca au autorizatie de constructie.Am primit raspuns ca nu aveau autorizatie , pentru care au fost sanctionati contraventional, dar le-au dat termen sa intre in legalitate. Doresc sa va intreb daca este legal ca in continuare angajatii sa isi desfasoare activitatea in cadrul acelei terase, chiar daca patronul si-a luat angajamentul ca va intra in legalitate. Pot face o sesizare si la ITm in acest sensul ca angajati incadrati in functii de vanzatori magazin sunt folositi la o terasa in curs de autorizare? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Dacă au c.i.m. incheiate și transmise la inspectorat , atunci degeaba faceți sesizare la ITM.

Este problema angajatorului dacă terasa are sau nu autorizație și nu a celor care lucrează pentru acesta.
Am inteles, si unde mai pot face sesizari in afara de Inspectoratul De Stat in Constructii?
Incercati la ANAF.
Am trimis la ei si mi-au directionat petitia catre inspectoratul de politie, e normal asa ceva?
Este normal ca o institutie publica sa redirectioneze petitia catre o alta. Se pare ca ANAF a considerat ca nu este de competenta sa sesizarea dvs.

art.6^1 din OG 27/2002
Petitiile greșit indreptate vor fi trimise în termen de 5 zile de la înregistrare de către compartimentul prevăzut la art. 6 alin. (1) autorităților sau instituțiilor publice care au ca atribuții rezolvarea problemelor sesizate, urmand ca petitionarul să fie instiintat despre aceasta.