Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minorul în familia LGBT: ce se întâmplă cu el ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minorul în familia LGBT: ce se întâmplă cu el dacă tata decedează iar mama își trăiește viața mai departe cu o altă femeie?

In cazul în care o femeie a născut un copil, tatăl copilului a decedat, iar ea își trăiește mai departe viata cu o alta femeie, ce se întâmplă cu acel copil dpdv legal? Este lăsat sa trăiască cu mama și iubita acesteia?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Cyan...Poi unde ar trebui sa fie angajatii de la protectia copilului daca nu „pe drumuri” ??? In vre-un birou, pe Facebook ?
@anatitu, legea nu permite luarea de langa parinte a copilului, indiferent ca parintele este mama sau tatal pe motive morale ori crestinesti.
Raspundeti-mi la intrebarea de mai sus, este de preferat ca un copil sa fie neingrijit, neglijat, batut, nehranit, needucat de o familie, doi parinti alcoolici fara loc de munca sau ca acesta sa fie crescut intr-un mediu corespunzator, hranit, educat, ingrijit, de mama si prietena ei?
Va asigur,, un parinte nu se va harjoni niciodata cu iubita/ul in fata copilului lui!
cyan, moderator