avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parat ,proces civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parat ,proces civil

Sunt citata ca parata intr- un proces civil,am pus avocat iar decizia tribunalului a fost suspendare pt neprezentarea avocatului paratei. Avocatul a comunicat cu mine si mia zis ca este totul ok,ca sa suspendat procesul si nu este nevoie nici la urmatorul termen sa ma prezint. Este normal sau isi bate joc avocatul pur si simplu??? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Dana Sgu86 , utilizator 11:07, 23 Mai 2022
Nu inteleg exact care este nelamurirea dvs.Daca sunteti parata,existand sanse sa pierdeti procesul va avantajeaza faptul ca actiunea a fost suspendata,interesul dvs procesual fiind ca avest proces sa nu se judece,sa se respinga etc
Neprezentarea avocatului paratei nu este motiv de suspendare!
Probabil nu s-a prezentat nici reclamantul si nu s-a cerut judecata in lipsa, doar in aceasta ipoteza ar fi putut dispune instanța această soluție.
Oricum, suspendarea nu vă afectează de vreme ce sunteți pârâtă.
Am primit o citație, fiind reclamant contra tatălui meu, decedat în 2018... Deși nu am reclamat pe nimeni Dacă nu ma prezint la Judecătorie, se întâmplă ceva, iau amenda? Va mulțumesc

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Neprezentarea avocatului paratei nu este motiv de suspendare!
Probabil nu s-a prezentat nici reclamantul si nu s-a cerut judecata in lipsa, doar in aceasta ipoteza ar fi putut dispune instanța această soluție.
Oricum, suspendarea nu vă afectează de vreme ce sunteți pârâtă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa stiu daca.. baluthebig baluthebig pe 27 luna aceasta am prima infatisare la divort!!! nu sunt insa pregatit,nu am gasit insa un avocat!!! daca nu ma prezint,care ar fi consecintele?? (vezi toată discuția)
Buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat ... Angela Manu Angela Manu buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat de avocat prin imputernicire avocatiala fara a se mai prezenta personal in instanta? Nu ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord dinuleasa dinuleasa Buna. Ma aflu in situatia in care, impreuna cu sotia mea am decis ca nu mai putem continua casnicia noastra si am depus o cerere de desfacere a casatoriei de ... (vezi toată discuția)