Forum Discuţii juridice Executare silită Am obținut un autoturism în urma unei executări ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am obținut un autoturism în urma unei executări silite dar nu reușesc să obțin o copie după cartea mașinii. Pot să circul cu ea, chiar dacă am mențiune în talon că a fost sechestrată?

Salutare ,

Sa va prezint urmatoarea situatie, pe care numai in Romania am putut sa o intalnesc...

Este vorba despre achizitia unui autoturism din alt judet, prin executare silita de la societatea x.

Executorul nu a putut obtine de la societate si cartea masinii (lucru necesar de altfel la DRPCIV pt a putea fii inmatriculata)

Conform procedurii, RAR-ul, in urma solicitarii executorului, (asta inainte de adjudecare) ar fi trebuit sa elibereze un duplicat de pe cartea masinii ; lucru care nu s-a intamplat (am chiar si actul executorului in copie )

Astfel, executarea s-a desfasurat si am adjudecat masina, fiindu-mi predate cheile , certificatul de inmatriculare si toate documentele aferente din urma adjudecarii

Desigur ca, in certificat exista si mentiunea : “Sechestru instituit de cate executor x etc + stampila si semnatura “

Merg frumos la RAR (din raza teritoriala a domiciliului meu) si cer sa mi se elibereze o copie dupa carte in baza actului de adjudecare.
Raspuns : “nu se poate, trebuie sa elibereze RAR-ul il a carei raza teritoriala este inmatriculata masina

Nicio problema, ajung la RAR in judetul respectiv
Raspuns : “ nu se poate, trebuie sa elibereze RAR-ul in a carei raza teritoriala se afla domiciliul noului proprietar

Si astfel sunt trimis de la o institutie la alta, unde toti se scarpina in cap si nu pot sau nu vor sa-mi elibereze o copie dupa cartea masinii.

Cel mai probabil, am sa dau in judecata RAR si sa fie obligati de instanta sa-mi elibereze cartea sa pot si eu sa-mi inmatriculez masina.

Treaba e in felul urmator :

Pot sa circul cu masina, chiar daca am mentiune in talon cum ca a fost sechestrata ? Am actul de adjudecare cu mine . Asigurarea este valabila, itp are , Rovinieta are , la impozit sunt eu trecut.

E foarte enervanta situatia pentru ca eu platesc taxe si impozite pe masina , dar nici nu pot sa o vand. Sper doar sa pot circula cu ea

Ma poate lamuri cineva ?

Multumesc mult
Manuela Rășină, administrator
Asigurarea pe numele cui este?
Atata timp cat va aflati in posesia masinii se intelege ca nu mai este sechestrata si puteti cicula cu ea.
Scoateti un certificat de atestare fiscala pe care sa il tineti in masina, nu se stie peste cine dati un trafic! :)
Solicitarile facute la RAR si raspunsurile primite au fost facute/primite in scris sau verbal?
Faceti cereri in scris la ambele RAR, concomitent, domiciliu si unde este inmatriculata masina, precizati fiecareia ca ati solicitat si celeilalte, luati nr de inregistrare, vedeti ce raspunsuri primiti, pana primiti raspuns circulati cu cererile in masina, nu se stie peste cine dati un trafic! :)
cyan, moderator

cyan a scris:

Asigurarea pe numele cui este?
Atata timp cat va aflati in posesia masinii se intelege ca nu mai este sechestrata si puteti cicula cu ea.
Scoateti un certificat de atestare fiscala pe care sa il tineti in masina, nu se stie peste cine dati un trafic! :)
Solicitarile facute la RAR si raspunsurile primite au fost facute/primite in scris sau verbal?
Faceti cereri in scris la ambele RAR, concomitent, domiciliu si unde este inmatriculata masina, precizati fiecareia ca ati solicitat si celeilalte, luati nr de inregistrare, vedeti ce raspunsuri primiti, pana primiti raspuns circulati cu cererile in masina, nu se stie peste cine dati un trafic! :)

Solicitările au fost făcute in scris , și de executor și de către mine, dar nu am primit niciun răspuns.

La ei am fost personal și m-au trimis de la un sediu la altul.

Asigurarea este momentan pe firma de la care s-a adjudecat bunul, mai are cam 4 luni valabilitate.
Dar nu știu dacă pot sa scot asigurare pe numele meu, având in vedere ca eu nu figurez pe certificatul de înmatriculare.

Certificatul de atestare fiscală, as putea sa-l scot , dar am deja actul de adjudecare prezent in mașina.
Cu c.f. demonstrati si ca masina este inregistrata pe numele dvs, la primarie, cu actul de adjudecare demonstrati numai ca ati castigat licitatia.
In conditiile precizate nu este de preferat sa circulati cu vehiculul pe drumurile publice deoarece puteti intalni un reprezentant al statului care sa nu inteleaga cuprinsul documentului si riscati sa vi se ridice documentele,numerele de inmatriculare ,eventual si vehiculul
Incercati solutionarea prin audienta la comandantul IJP/IGP unde domiciliati
In mod normal la luarea pe rolul fiscal, ditl ul va solicita cartea autovehiculului. Este imperativ necesar sa i se elibereze duplicatul cartii iar ulterior sa i se scoata mentiunea de sechestru din central de catre DRPCIV. Dupa eliberarea duplicatului, luarea pe rolul fiscal, ridicarea mentiunii de sexhestru, va trebui sa procedeze la transcriere in cadrul SPC ului arondat adresei de domiciliu.

cyan a scris:

Cu c.f. demonstrati si ca masina este inregistrata pe numele dvs, la primarie, cu actul de adjudecare demonstrati numai ca ati castigat licitatia.