Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu maternal de la 01.10.2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu maternal de la 01.10.2018

Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va intra in vigoare OUG 3/2018? Din cate am inteles pana la 01.10.2018 CAS-ul era plafonat la valoarea din decembire 2017(in dec 2017, contributia CAS era plafonata la suma de 115 lei (calculata ca 10,5% x 35% x salariu mediu brut pe tara). Insa de la 01.10.2018 dupa OUG 3/2018, pentru calculul CAS se elimina plafonul de 35%, iar CAS se calculeaza ca 25% din indemnizatia de concediu efectiv primita de fiecare. Adica valoarea indemnizatie va fi considerabil mai mica ... este adevarat?

Buna ziua,

In cazul concediilor medicale de maternitate, risc maternal si ingrijire copil bolnav, CAS se calculeaza dupa formula: 10,5% aplicat la 35% din 3.131 lei, corespunzatoare numarului zilelor lucratoare din concediul medical, atat pentru concediile medicale initiale acordate pana la data de 30 septembrie 2018 inclusiv, precum si pentru concediile medicale acordate dupa aceasta data in continuarea unui concediu medical initial acordat anterior datei de 01 octombrie 2018.

Contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate nu se datoreaza pentru indemnizatiile medicale.

Nu se datoreaza impozit pe venit pentru indemnizatiile de maternitate in baza art. 62 lit. c) din Codul fiscal.

Dupa data de 01.10.2018 pentru concediu medical de maternitate initial ,se aplica CAS 25% la baza de calcul integrala (indemnizatia bruta).
Multumesc. Deci cosmarul va deveni realitate pentru persoanele care intra in prenatal incepand cu luna octombrie..
Cornel Vasile, Consilier juridic