Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este actul cel mai potrivit pentru a putea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este actul cel mai potrivit pentru a putea beneficia de moștenirea unei familii (părinți și fiu)?

Va rog sa-mi sugerati care este actul cel mai potrivit pentru a putea beneficia de mostenirea unei familii, dupa decesul proprietarilor si a fiului lor!
Proprietarii si fiul acestora doresc sa faca un act notarial care sa ateste ca mostenirea familiei sa ramana unei persoane apropiate din afara familiei largite(unchi, nepoti, fii nelegitimi, etc.)
Poate fi adus un notar acasa la proprietari pentru incheierea acestui act?
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Pai oricum , daca mor si parintii si fiul, mostenirea va reveni rudelor din clasele urmatoare (frati/surori, nepoti de la frati/surori, unchi/matusi, veri primari), pana la gradul 4 inclusiv.
Daca se doreste ca succesiunea sa revina unei anumite persoane, parintii si fiul pot lasa un testament.
Dansii nu se pot deplasa la sediul biroului notarial?
Daca am inteles bine, testamentul este actul valabil pentru transmiterea moștenirii in situatia descrisă.
Proprietarii sunt in varsta înaintată, iar fiul(53 ani) este netransportabil.
Nu e vorba de "a fi valabil". E vorba, ca in lipsa unui testament, sunt chemate la mostenire:
1. fratii/surorile parintilor (care sunt in viata) si nepotii de la fratii/surorile (care au decedat inainte)
2. Daca nu exista rude de la pct 1, unchii/matusile, din partea ambilor parinti
3. Daca nu exista rude de la pct 1 si 2, verii primari.
4. Daca nu mai exista nici un fel de rude pana la gradul 4, mostenirea va fi culeasa de stat.
Exact in aceasta ordine. Ceea ce inseamna ca atunci cand se vor dezbate succesiunile, trebuie cautate/contactate aceste rude. Iar daca sunt numeroase, este extrem de dificil sa fie gasiti. Mai ales daca persoana care se ocupa cu formalitatile nu cunoaste foarte bine familia extinsa. Apoi e posibil ca unele rude sa fie plecate in strainatate, iar apropiatii sa fi pierdut orice date de contact.
Testamentul simplifica lucrurile din punct de vedere practic, in sensul ca la dezbaterea succesiunii, nu va trebui sa fie prezent decat beneficiarul testamentului, care va mosteni tot.
De ce afectiune sufera fiul?
Fiul are tetrapareza spastica, iar părinții sunt in varsta si greu transportabili.
Testamentul poate fi facut cu anumite clauze(ex.ingrijire pana la deces)?
Ce documente trebuie prezentate notarului?
"ingrijire pana la deces" inseamna contract de intretinere, care este cu totul altceva.
In testament se specifica doar cui ii vor reveni bunurile dupa decesul testatorului.
Notarului i se prezinta numai actul de identitate.
Insa daca parintii si fiul nu pot scrie, va fi obligatorie si prezenta a doi martori.
Apoi, este foarte posibil ca notarul sa solicite un certificat medico- legal psihiatric (de la un medic legist), care sa ateste faptul ca testatorii au discernamant.