Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot folosi curent electric împotriva hoților?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot folosi curent electric împotriva hoților?

Încalc vreo lege dacă, pt. a preveni furtul dintr-o locuință de la țară, unde locuiește un bătrân neputincios de 90 de ani, folosesc curent electric la 220 v pe clanțele ușilor de acces în locuință?
Puteti fi acuzat de omor daca decedeaza hoțul sau alta persoana.
Nu este permis să procedati asa.
Curent la tensiunea de 220v nu se poate folosi dar cred ca se poate folosi un curent la o tensiune si amperaj mai mic care sa-l zguduie bine, nu sa-l omoare... ceva in genul arcului electric de la electrosocuri...
Rasfoiti legislatia, intrebati, in scris cu raspuns tot in scris, la o sectie de politie...
Ionut.ion, utilizator
Poliția ii va spune ca este interzis.
P9ate atinge oricine acea clanta, inclusiv minorii si risca sa fie dat si in judecata cu solicitarea de daune.
Stiu, am avut o discutie cu vecinul acum cativa ani, dorea sa puna* curent la 220v pe gardul ce ne desparte... Politia l-a intrebat daca vrea sa-l aresteze^ atunci, cand a intrebat, sau asteapta plangerea vecinilor...