Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de mărire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de mărire salariu

Vă rog,să-mi comunicați dacă aveți un model de decizie de mărire salariu conform ultimelor modificări. Poate mă ajutați și pe mine cu un exemplar.Multumesc frumos
george-neagu, moderator
Antet angajator

Decizie colectiva nr. ……… din data de …………….
privind majorarea salariului de baza lunar brut

Avand în vedere:
- prevederile HG nr.938 / 2018 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata;
- prevederile art. 164 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicata;
- prevederile art. 17, alin 5 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicata.

Intrucat incepand cu data de 01.01.2019 salariul minim brut pe tara este de 2080 lei, reprezentantul legal al …...........................................…...................… emite urmatoarea

Decizie colectiva pentru majorarea salariului de baza lunar brut:

Art.1. Incepand cu data de 01.01.2019, se modifica elementul J – Salariul – pct.1 al contractului individual de munca si va avea urmatoarele prevederi:
„1. Salariul de baza lunar brut: 2080 lei. „
Art.2. Prevederile privind modificarea salariului la 2080 lei se aplica salariatilor prevazuti in anexa , care face parte integrata din prezenta decizie.
Art. 3. Toate celelalte elemente ale contractelor individuale de munca ale salariatilor prevazuti in anexa raman nemodificate.
Art. 4. Prevederile prezentei decizii se vor aduce la cunostinta salariatilor, in mod individual.
Art. 5. Prevederile prezentei decizii se vor duce la indeplinire de catre compartimentul resurse umane.
Art.6. Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 45 zile de la comunicare la instanta judecatoreasca competenta.

Angajator
………….............................................…...........
Reprezentant legal ,