avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune începută în noiembrie, nefinalizată în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune începută în noiembrie, nefinalizată în decembrie. Trebuie să ne mutăm în instanță?

Daca o succesiune a fost inceputa la notar in 20 noiembrie dar nefinalizata pana la 21 decembrie (deoarece ANAF nu a binevoit sa trimita adeverinta catre notariat desi aceasta a fost ceruta de aproape o luna), trebuie acum sa ne mutam la instanta judecatoreasca ???
Ultima modificare: Luni, 24 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:56, 25 Decembrie 2018
Nu. Mai așteptați, poate vine in ianuarie.
Nu e ca la instanță durează mai puțin....
Multumesc pt sfat. Craciun fericit !
Eu am mers personal la Anaf pt a solicita si după aceea pt a ridica adeverința pt tatăl meu. Apoi am dus-o la notar. Rapid și eficient.
Depinde de Anaf.
In unele localități nu eliberează decât notarului și în nici un caz pe loc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat anaf pt dezbaterea masei succesorale Nicosan Nicosan În cât timp se eliberează certificatul de anaf? De la notar am primit răspunsul ca poate dura si o lună ceea ce mi se pare aberant atâta timp cât a ... (vezi toată discuția)
Succesiune baldovin_trandafira baldovin_trandafira Buna ziua! Vreau sa stiu, daca, in urma decesului tatalui meu, trebuie mers la notar pentru dezbaterea mostenirii (obtinerii certificatului de mostenitor), ... (vezi toată discuția)
Partaj după ce moștenitorii au ajuns la o înțelegere: în instanță sau la notar? sorin33 sorin33 1 Pt,dezbaterea succesiunii,am primit anexa 24 de la primarie si am ajuns la o intelegere cu toti mostenitorii trecuti in anexa cu privire la impartirea masei ... (vezi toată discuția)