Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cumparare sau act mostenitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cumparare sau act mostenitor?

Buna ziua.Socrii mei vor sa ii faca viitorului meu sot (adica fiului lor) act de mostenitor pe o bucata de pamant din gradina lor pentru a ne construi o casuta.Casa va fi despartita de la lor si va avea numar de casa. Este sigur acest act, nu vom avea probleme pe viitor cu ceilalti frati . Si inca o intrebare, eu ca viitoare sotie voi avea drept la casa daca voi deveni sotia lui?
Cat ar costa toate demersurile astea?
buna ziua!
daca dvs incheiati contract de vanzare cumparare cu rezerva unui uzufruct viager, legea prezuma un astfel de act incheiat cu un descendent act de donatie.
deci nu va recomand.
faceti act de vanzare cumparare!
Multumesc pentru sfat dar cam cat ar costa tot?
Depinde de valoarea ce o dati locuintei. Mergeti la un notar de stat .
Aici nu e vorba de o locuinta e vorba de vreo 40mp de pamant din gradina lor.Aici m-ar interesa cam cat ar costa actul de vanzare cumparare ca imi fac o idee.