avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie - cum se acordă si cand se ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie - cum se acordă si cand se suspendă

Pentru situația urmatoare:
Mama reîncepe serviciul în martie si primește stimulent de insertie.
După 6 luni (aprox 20 Sept) intră în concediu maternitate. (126 zile)

Pe perioada concediului de maternitate (nu CCC) se mai primește stimulentul de insertie sau se suspendă?
Care va fii formula de calcul pentru cele 12 luni necesare indemnizației de creștere copil (sunt doar 6 luni de angajat si 4 luni de concediu maternitate. )?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil - acordare stngraluca stngraluca Buna ziua, In luna iulie 2013 ar trebui sa nasc un bebelus. Pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, stiu ca ar trebui sa am venituri ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului acordata tatalui AndreiDI AndreiDI Daca mama nu are contract de munca, nu este nici in somaj, somajul ei incetand in martie 2012 si de la acea data nu mai realizeaza venituri, se mai poate cere ... (vezi toată discuția)
Ccc tata maria_corina29 maria_corina29 am un coleg care vrea sa intre in ccc. sotia nu are venituri, nu este asigurata. care sunt pasii pe care tre sa-i parcurga? tre sa astepte cele 42 de ... (vezi toată discuția)