Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

Buna ziua,
Cat de permisiva este legea privind orele suplimentare?!
1. Potrivit spuselor angajatorului, citez :" orele suplimentare, LEGAL,nu pot fi platite in luna in curs deorece compania risca o amenda! "
2. Daca am efectuat ore suplimentare, de ce in loc sa fiu plătit..dupa 60 de zile... ma forteaza sa stau acasa,doar ca se apropie ziua de plata a acelor ore? Imi pare un abuz ca 250 de angajati din 300+ odata ii lasa acasa doar pentru a evita plata.Mai ales ca suntem multi cu concediu neefectuat de anul trecut.
In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termen de 60 de zile dupa efectuarea acesteia, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.