Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Important!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Important!

Buna seara,
Numele meu este larisa,am 24 de ani si sunt insarcinata in 14 saptamani,mentionez ca lucrez in comert unde am o activitate de 3 ani neintrerupt...acuma cateva zile am fost la un consult de specialitate pentru femeile insarcinate,in urma consultului medicul specialist mi-a recomandat o adeverinta pentru prescurtarea programului de lucru la 6 ore deoarece este o sarcina cu risc!Firma unde lucrez ma respins total adeverinta pe fond ca,la ei nu se poate prescurta programul de lucru!Nelamurirea mea este :care sunt drepturile femeilor insarcinate la locul de munca?de ce la unele firme se aplica legea si la altele nu?
poate va ajuta acest link [ link extern ]

sau acest link www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Drepturile mamelor la locul de munca: In ce conditii pot beneficia de protectia angajatorului?
www.avocatnet.ro/articol_365...

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.