Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se dorește ca, după dezbaterea succesiunii, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se dorește ca, după dezbaterea succesiunii, apartamentul să ajungă în proprietatea unuia dintre cei doi fii ai decedatului. Ce e recomandat, donație cu uzufruct viager sau donație cu sarcină de întreținere?

Buna ziua.
In urma decesului ,s a facut succesiune ptr un apartament ,de catre sotie si cei doi fii ai defunctului din care au reiesit cotele de 18.75% ptr cei doi si 62,5 sotiei supravietuitoare in certificatele de mostenitori. Se doreste intregirea apartamentului astfel unul dintre fii il despagubeste pe celalalt cu o garsoniera in schimbul cotei , ,iar ptr intregirea apartamentului si unic proprietar sa devina celalat fiu, mama doneaza cota ei din apartament .Cum se procedeaza? se fac donatii? sau este recomandat schimb imobiliar intre frati si donatie de la mama catre fiul care va deveni proprietar? donatie cu sarcina de intretinere sau donatie cu uzufructviager? daca mama isi pastreaza uzufruct viager pe cota...fiul devenit unic proprietar poate incheia intr-un viitor apropiat cu un viitor chirias un contract de inchiriere al apartamentului cu acordul mamei? sau trebuie imputernicire din partea mamei de la notar ptr acordul folosirii cotei uzufruct a mamei ptr inchirierea apartamentului si culegerea "fructelor " numai de catre fiul proprietar ? Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
O varianta ar fi:
Donatie de bani intre fratele 1 și fratele 2.
In aceeasi zi, fratele 2 ii poate face mamei o procură prin care o imputerniceste sa doneze fratelui 1 cota să din apartament.
Fratele 2 își cumpără cu banii de la fratele 1 garsoniera
Ulterior se încheie un act într e mama (in nume propriu și ca mandatar pentru fratele 2) și fratele 1.
Ce fel de act?
Depinde ce vrea mama.
Vrea sa fie întreținută? Sa încheie un contract de întreținere.
Nu vrea să fie întreținuta? Sa încheie un contract de donație cu uzufruct viager.
raluk0207, utilizator
este vorba despre schimb de proprietati intre fii si donatia cotei din partea mamei catre unul dintre fii.ptre reintregirea cotei de 100% a apartamentului.nu se doreste cumpararea sau vanzarea a ceva anume de catre nici o parte.
andwu, utilizator
Dacă vreți dvs neaparat schimb....
In practica se schimba imobil cu imobil, nu imobil cu cota. Dacă fiecare frate este căsătorit, va fi o shaorma cu de toate. Cota va fi bun comun cu sotia, astfel încât fratele 1 va avea în final un imobil 13/16 bun propriu și 3/16 bun comun. La fel si fratele care dobândește garsoniera.
O varianta mai buna ar fi donații reciproce.
raluk0207, utilizator
Am uitat sa precizez ...ambii fii nu sunt căsătoriți și nici nu au copii. ...Deci nu se poate face schimb cota de apartament cu garsoniera? ..așadar singura soluție fiind donatiile reciproce?
....
raluk0207 a scris:

Dacă vreți dvs neaparat schimb....
In practica se schimba imobil cu imobil, nu imobil cu cota. Dacă fiecare frate este căsătorit, va fi o shaorma cu de toate. Cota va fi bun comun cu sotia, astfel încât fratele 1 va avea în final un imobil 13/16 bun propriu și 3/16 bun comun. La fel si fratele care dobândește garsoniera.
O varianta mai buna ar fi donații reciproce.

andwu, utilizator
Puteti face si un schimb, însă nu prea se practica in conditiile astea...