Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau să implementez o platformă de închiriere ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau să implementez o platformă de închiriere biciclete, și nu numai, de la persoană la persoană. Există reglementări privind veniturile dintr-o astfel de activitate?

Salutare,

Vreau sa implementez o platforma de inchiriere biciclete si nu numai, de la persoana la persoana. Intrebarea mea este daca exista ceva legi privind inchirierea si veniturile din acest tip de inchiriere ?
Manuela Rășină, administrator
Da, in ceea ce priveste inchirierea de la persoana fizica la o alta persoana. Cod Fiscal:

CAPITOLUL IV - Venituri din cedarea folosinței bunurilor

ART. 83 - Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinței bunurilor
(1) Veniturile din cedarea folosinței bunurilor sunt veniturile, în bani și/sau în natură, provenind din cedarea folosinței bunurilor mobile și imobile, obținute de către proprietar, uzufructuar sau alt deținător legal, altele decât veniturile din activități independente.

Daca e vorba de companii care inchiriaza la alte persoane se supun impozitului pe profit sau venit micro.

In ceea ce priveste platforma si aceasta datoreaza impozit in functie de modul prin care se vor obtine veniturile. Booking.com , etc, in general factureaza comision pt tranzactiile efectuate prin ei.
Multumesc pentru raspuns.

Dar ar fi nevoie ca persoana care inchiriaza prin platforma sa aibe PFA sau SRL sau e suficient un acord de colaborare ?
Persoana fizica poate inchiria direct la alte persoane (fizice sau nu) in baza unui contract de inchiriere.