Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare cim din perioada nedeterminata in perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare cim din perioada nedeterminata in perioada determinata

Am susținut examen pentru un post vacant pe perioada determinata, intr-o instituție publica, l-am promovat, dar astăzi m-am trezit in fata cu un contract pe perioada determinata de un an. Mi s-a spus ca aceasta a fost decizia directorului unității. Este legală o astfel de modificare?
Manuela Rășină, administrator

Bella0590 a scris:

Am susținut examen pentru un post vacant pe perioada nedeterminata, intr-o instituție publica, l-am promovat, dar astăzi m-am trezit in fata cu un contract pe perioada determinata de un an. Mi s-a spus ca aceasta a fost decizia directorului unității. Este legală o astfel de modificare?

Aveti doua mesaje care se contrazic :
- Am susținut examen pentru un post vacant pe perioada nedeterminata, intr-o instituție publica, ....

si

- Am susținut examen pentru un post vacant pe perioada determinata, intr-o instituție publica, ....

1. Care este realitatea?

2. Care au fost conditiile din anuntul pentru concurs ?
Postul era vacant pe perioada NEDERMINATĂ iar eu am primit contractul pe perioada DETERMINATA de un an
Rugămintea mea este sa îmi Spune-ți dacă este legală o astfel de modificare, fără vreun anunț prealabil in acest sens, contabila mi-a răspuns ca așa i-a spus directorul sa facă contractul pe 12 luni și dacă vor fi multumiți de mine îmi vor prelungi contractul anul viitor. Menționez ca nu l-am semnat... astept un răspuns de la dvs
Modificarea nu este corecta .... angajarea trebuia sa se efectueze pe durata nedeterminata .... puteti actiona in instanta institutia pentru a fi obligata la incheierea c.i.m. pe durata nedeterminata.