Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA: cum se poate regla clasa bonus malus imediat ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA: cum se poate regla clasa bonus malus imediat după vânzarea unei mașini? Cumpărătorul autoturismului meu a produs o daună iar eu am aflat doar când am fost afectat

Buna ziua,cum se poate regla clasa bonus malus daca in urma vanzarii unui vehicul cumparatorul a produs o dauna iar eu am aflat deabea dupa un an si doua luni despre asta cand clasa bonus malus mi a fost afectat .Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Conform Normei RCA:
(4) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care este plătită o daună în perioada de referinţă, în care se reţine responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto.
(5) Dacă la momentul producerii evenimentului vehiculul este însuşit şi utilizat fără acordul proprietarului şi acest lucru este sesizat în scris poliţiei, coeficientul din sistemul bonus-malus al asiguratului este neafectat.

Potrivit articolelor de mai sus, daca dvs. ati fost de acord si ati dat cumparatorului asigurarea RCA pentru auto inmatriculat pe numele dvs,, pentru evenimentul din vina acestuia in perioada de valabilitate RCA - malusul este inregistrat la dvs..

in caz contrar se aplica alin. (5)
Multumesc de raspuns, in urma vanzari eu am pierdut dreptul de utilizator al acestuia vehicul transferand dreptul de proprietate pe cumparator prin decizia 4/2018 Înalta Curte de Casație și Justiție a admis recursul în interesul legii și a stabilit că în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului fostul proprietar pierde calitatea de utilizator și de subiect activ al faptei, iar dovada transmiterii dreptului de proprietate se face potrivit dreptului comun.
Pe baza acestei Ordonanțe aș putea cere transferarea clasei bonus malus către cumpărător.
IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Conform Normei RCA:
(4) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care este plătită o daună în perioada de referinţă, în care se reţine responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto.
(5) Dacă la momentul producerii evenimentului vehiculul este însuşit şi utilizat fără acordul proprietarului şi acest lucru este sesizat în scris poliţiei, coeficientul din sistemul bonus-malus al asiguratului este neafectat.

Potrivit articolelor de mai sus, daca dvs. ati fost de acord si ati dat cumparatorului asigurarea RCA pentru auto inmatriculat pe numele dvs,, pentru evenimentul din vina acestuia in perioada de valabilitate RCA - malusul este inregistrat la dvs..

in caz contrar se aplica alin. (5)

Buna ziua,

Decizia de care amintiti face referire la contraventia privind plata rovinietei, insa principiul ar putea fi valabil si in cazul RCA, cu mentiunea ca la data vanzarii nu trebuia sa-i dati polita RCA.

Dupa vanzare, autovehicul se radiaza din evidentele administratiei financiare si cu dovada respectiva trebuia sa solicitati asiguratorului anularea RCA si restituirea primei de asigurare pentru perioada ramasa (daca nu au fost inregistrate daune).

Asiguratorii trebuie sa respecte Norma RCA.

Puteti sa incercati recuperarea bonusului de la asiguratorul RCA, dar sansele sunt mici.