Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire

Buna ziua,am o intrebare

Sotul meu a mostenit o casa inpreuna cu sora sa, de la parinti lor.Anul mostenirii este 1998.In casa stam noi cu sotul si un copil,sora sa plecat din tara.Va rog sa-mi spuneti ea ce drepturi are,si daca noi vrem sa cumparam de la ea partea ei,cum stabilim suma? Vrea sa mentionez,ca din momentul mosteniri,ea nu a investit in casa,nu a platit impozitul,doar noi.Daca nu ne putem intelege deasupra valorii imobilului,ea ne poate scoate din casa?

multumesc anticipat
intr-adevar notarul nu este evaluator, dar grilele sunt intocmite de evaluatori ANEVAR.