Forum Discuţii juridice Executare silită Ce mai pot face ?
Discuție deschisă în Executare silită

Ce mai pot face ?

Buna ziua ! Pe scurt : in decembrie 2017 aflu intamplator ca ANAF-ul ma considera datoare pentru CASS 2012 cu 2328 ron , din care firma angajatoare platise doar 836 ron . Cer explicatii de la firma cu care avusesem contract la acea vreme si imi trimit o adeverinta de venituri din care rezulta ca , in perioada iulie 2011-iunie 2012 imi oprisera la sursa 10,5 % pentru CASS (in loc de 5,5%) . Am castigat procesul cu ANAF-ul care m-a executat silit cu 1492 ron ( dar inca nu mi-am recuperat banii -urmeaza intoarcerea executarii ) . Va rog sa-mi spuneti ce pot face ca sa recuperez de la firma care a stopat bani la sursa diferenta de la 10,5% la 5,5% ?
Buna ziua,
Notificati firma prin executor judecatoresc sau avocat si solicitati acesteia sa va restituie diferenta de bani, Le dati un termen de 5 zile.
Daca dupa trecerea acestui termen, deschideti o actiune in instanta, in pretentii, prin care solicitati obligarea acesteia la restituitea sumei de bani.
Atentie: trebuie sa timbrati actiunea cu taxa judiciara de timbru conform art.2 din Legea Taxelor de timbru judiciar.
Dupa obtinerea hotararii judecatoresti, va recuperati bani prin poprire pe conturile firmei.
Spuneți -mi ,vă rog , există posibilitatea ca firma respectivă să invoce vreun termen de prescripție ?