avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despăgubire victimă vinovată de producerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despăgubire victimă vinovată de producerea accidentului auto: la ce sumă ne putem aștepta?

Buna ziua. Sotul meu, sofer profesionist de aproape 20 ani, a fost implicat intr un accident, cu tirul pe care l conducea. Pe directia lui de mers, 4 tineri , imbracati in negru, fara veste reflectorizante sau vreo lanterna aprinsa mergeau haotic, pe marginea soselei nelumunate. Unul din ei a ajuns si pe sosea. Sotul meu l a observat tarziu si desi a tras spre stanga, l a lovit. Victima era lovita in zona feței, a fost dusa la spital, a fost supus investigatiilor, el plecand pe picioarele lui, acasa, in aceeasi noapte. Sotului meu i a fost suspendat petmisul 90 zile. Fratele victimei inca din spital a intrebat politistul cati bani ar trebui sa i dea soferul pt accidentul produs. La ce suma ne puteam astepta sa ne ceara victima?
Va multumes.
Ultima modificare: Vineri, 3 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
O despăgubire corecta in concordanță cu vatamarea persoanei în stadiul spus de către dvs suma pt despăgubire s ar încadra undeva intre 500-1500 lei.Va sfătuiesc,daca ajungeți la o înțelegere cu victima ,ca despagubirea sa se faca prin acte la notar,ca cererea de bani a victimei sa nu se transforme intr un obicei,si sa devina un șantaj.

Alyna2019 a scris:

Buna ziua. Sotul meu, sofer profesionist de aproape 20 ani, a fost implicat intr un accident, cu tirul pe care l conducea. Pe directia lui de mers, 4 tineri , imbracati in negru, fara veste reflectorizante sau vreo lanterna aprinsa mergeau haotic, pe marginea soselei nelumunate. Unul din ei a ajuns si pe sosea. Sotul meu l a observat tarziu si desi a tras spre stanga, l a lovit. Victima era lovita in zona feței, a fost dusa la spital, a fost supus investigatiilor, el plecand pe picioarele lui, acasa, in aceeasi noapte. Sotului meu i a fost suspendat petmisul 90 zile. Fratele victimei inca din spital a intrebat politistul cati bani ar trebui sa i dea soferul pt accidentul produs. La ce suma ne puteam astepta sa ne ceara victima?
Va multumes.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca se face intelegerea printr-un act notarial, atunci Soferul dupa finalizarea cercetarilor in baza Referatului de clasare poate solicita returnarea sumei acordate cu titlu de despagubire de la Asigurator - unde are RCA - in conditiile in care El va fi gasit vinovat de catre organele competente. Dar e posibil ca sa NU fie descris dinamica accidentului in aceasta clasare. In aceasta situatie sau daca nu va fi gasit vinovat sunt niste bani dati de "pomana". Au fost multe cazuri cand de fapt victimele au fost de vina.
Nu are importantă dacă victimele au 99% din vina, iar șoferul 1% din vina. E de ajuns sa aibă și șoferul un dram de culpa ca sa fie antrenata răspunderea sa.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asigurat-neasigurat, pentru spitalizarile din accidente rutiere, vinovatul plateste spitalizarea. Spitalul este obligat de catre Casa de Asigurari de Sanatate sa se indrepte impotriva vinovatului de producerea accidentului pentru recuperarea cheltuielilor de spitalizare.
Se va intocmi dosar penal. La orice accident cu victime. Asta nu inseamna ca sotul dv va fi si....vinovat. Poate, invers. Cercetarea va clarifica. Suspendarea, in ce temei? Ne citati din continut (art. de lege), sa va pot da un raspuns mai clar?

Alte discuții în legătură

Am avut un accident cu vătămare corporală (fractură de tibie) și 50 de zile de îngrijiri medicale. cine va plăti despăgubirile: eu sau asigurătorul, și cum ar fi indicat să procedez? chisraul chisraul Buna seara si multumiri ca va faceti timp sa raspundeti unor intrebari pe care le-ati auzit deja de nenumarate ori. La mijlocul lunii am fost implicat ... (vezi toată discuția)
Accident , ucidere din culpa, daune rca Victorpgl Victorpgl Buna ziua, Cazul este urmatorul: Accident rutier in urma caruia victima (pieton) a decedat in ambulanta spre spital.Traversa prin loc nepermis, dar a fost ... (vezi toată discuția)
Accident rutier, plangere pentru vatamare corporala stefanik1986 stefanik1986 salut,am si eu niste nelemuriri...am dat acum 5 luni peste cineva ...eram eu la volan singur in masina...era sambata ora 12 ....persoana peste care am dat nu ... (vezi toată discuția)