Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despăgubire victimă vinovată de producerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despăgubire victimă vinovată de producerea accidentului auto: la ce sumă ne putem aștepta?

Buna ziua. Sotul meu, sofer profesionist de aproape 20 ani, a fost implicat intr un accident, cu tirul pe care l conducea. Pe directia lui de mers, 4 tineri , imbracati in negru, fara veste reflectorizante sau vreo lanterna aprinsa mergeau haotic, pe marginea soselei nelumunate. Unul din ei a ajuns si pe sosea. Sotul meu l a observat tarziu si desi a tras spre stanga, l a lovit. Victima era lovita in zona feței, a fost dusa la spital, a fost supus investigatiilor, el plecand pe picioarele lui, acasa, in aceeasi noapte. Sotului meu i a fost suspendat petmisul 90 zile. Fratele victimei inca din spital a intrebat politistul cati bani ar trebui sa i dea soferul pt accidentul produs. La ce suma ne puteam astepta sa ne ceara victima?
Va multumes.
Manuela Rășină, administrator
O despăgubire corecta in concordanță cu vatamarea persoanei în stadiul spus de către dvs suma pt despăgubire s ar încadra undeva intre 500-1500 lei.Va sfătuiesc,daca ajungeți la o înțelegere cu victima ,ca despagubirea sa se faca prin acte la notar,ca cererea de bani a victimei sa nu se transforme intr un obicei,si sa devina un șantaj.

Alyna2019 a scris:

Buna ziua. Sotul meu, sofer profesionist de aproape 20 ani, a fost implicat intr un accident, cu tirul pe care l conducea. Pe directia lui de mers, 4 tineri , imbracati in negru, fara veste reflectorizante sau vreo lanterna aprinsa mergeau haotic, pe marginea soselei nelumunate. Unul din ei a ajuns si pe sosea. Sotul meu l a observat tarziu si desi a tras spre stanga, l a lovit. Victima era lovita in zona feței, a fost dusa la spital, a fost supus investigatiilor, el plecand pe picioarele lui, acasa, in aceeasi noapte. Sotului meu i a fost suspendat petmisul 90 zile. Fratele victimei inca din spital a intrebat politistul cati bani ar trebui sa i dea soferul pt accidentul produs. La ce suma ne puteam astepta sa ne ceara victima?
Va multumes.

Daca se face intelegerea printr-un act notarial, atunci Soferul dupa finalizarea cercetarilor in baza Referatului de clasare poate solicita returnarea sumei acordate cu titlu de despagubire de la Asigurator - unde are RCA - in conditiile in care El va fi gasit vinovat de catre organele competente. Dar e posibil ca sa NU fie descris dinamica accidentului in aceasta clasare. In aceasta situatie sau daca nu va fi gasit vinovat sunt niste bani dati de "pomana". Au fost multe cazuri cand de fapt victimele au fost de vina.
Nu are importantă dacă victimele au 99% din vina, iar șoferul 1% din vina. E de ajuns sa aibă și șoferul un dram de culpa ca sa fie antrenata răspunderea sa.
Asigurat-neasigurat, pentru spitalizarile din accidente rutiere, vinovatul plateste spitalizarea. Spitalul este obligat de catre Casa de Asigurari de Sanatate sa se indrepte impotriva vinovatului de producerea accidentului pentru recuperarea cheltuielilor de spitalizare.
Se va intocmi dosar penal. La orice accident cu victime. Asta nu inseamna ca sotul dv va fi si....vinovat. Poate, invers. Cercetarea va clarifica. Suspendarea, in ce temei? Ne citati din continut (art. de lege), sa va pot da un raspuns mai clar?