Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul soț a schimbat religia copilului nostru fără ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul soț a schimbat religia copilului nostru fără consimțământul meu. Îi pot face reclamație?

Ii pot face reclamatie fostului sot ca i-a schimbat religia copilului nostru fara consimtamantul meu avand in vedere ca avem custodie comuna?
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate schimba religia copilului fără acordul ambilor părinți.
Mie imi pare chiar grav ce face părintele respectiv.
Face o îndoctrinare care dăunează grav minorului.
Ce religie a impus minorului?

Este însă foarte greu de elucidat judecatoreste problema desi este clar ca părintele nu are acest drept.
Este genul de situație în care ai o lege pe hârtie dar aplicarea ei este foarte dificil de facut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ca sa ne definim termenii, indoctrinare (spalarea creierului) este acea educatie cu care vorbitorul nu este de acord. De ex. Boko Haram cu educatia pe tipic occidental.
Mormonii au doctrina care, pe alocuri, nu respecta legea civila romana. Da, poate fi oprita aceasta educatie data copilului.
Va rog sa va recititi mesajul anterior despre ortodocsi si sa nu mai faceti astfel de afirmatii. Inteleg si respect faptul ca dv. nu le gasiti discriminatorii, dar legea romana asa le catalogheaza. Multumesc.
"DISCRIMINÁRE, discriminări, s. f. 2. Politică prin care un stat sau o categorie de cetățeni ai unui stat sunt lipsiți de anumite drepturi pe baza unor considerente nelegitime." DEX '09.

Eu nici macar n-am spus ca as fi pentru sau contra ortodocsilor, adventistilor, penticostalilor, mormonilor, etc. Dimpotriva, am zis ca toti acestia au libertatea de constiinta si credinta.

Iar Biserica Mormona (SUZ) s-a pocait de mult de poligamie.
tgeorgescu, utilizator
Dpdv juridic discriminare are un alt inteles. E de scris o carte despre asta. Desconsiderarea unei categorii sociale pe criterii de rasa, gen, religie etc. e tot discriminare. Cum ar fi afirmatia despre ortodocsi facuta mai sus.