Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit si CASS pentru venituri din activitati ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit si CASS pentru venituri din activitati independente + dividende

Buna ziua,
O persoana fizica obtine venituri din activitati independente de 20.000 lei/an la care se adauga venituri din dividende de 10.000 lei/an (ambele surse sunt fiecare sub plafonul minim de 24.960 lei). Impozitul pentru CASS este de 10% din 12480 lei ( 6 salarii minime ) sau din 24960 lei (12 salarii minime)?
george-neagu, moderator
Impozitul pe venitul din dividende incasate in 2019 nu va intereseaza pentru ca el e oprit si platit la stat de catre firma respectiva.
Dumneavoastra in declaratia unica pentru 2019 la partea de impozit pe venit veti trece doar veniturile si cheltuielile din activitati independente estimate a le realiza in acest an.
Separat in declaratia unica la partea de sanatate pentru 2019, daca venitul net din activitati independente estimate (adica total venit anual - total cheltueli deductibile anuale) adunat cu venitul din dividende incasate in 2019 este peste plafonul celor 12 salarii minime brute din 2019 adica 24960 lei, completati cu valoara plafonului din 2019 adica 24960 lei.
Daca cele doua adunate nu depaseste, nu trebuie sa patiti cass penru 2019 si nu completati.
Daca in declaratia unica completati pentru 2018, plafonul este de 22800 lei.
george-neagu, moderator
Va multumesc. Acelasi principiu se aplica si in cazul CAS?...sau dividendele nu intra in calcul pentru plata impozitului pentru pensie?
Pentru tipul de venituri din investitii, acolo unde intra si venitul din dividende nu se plateste contributie la pensie si ramane sa aplicati principiul de mai sus doar la venitul din activitati indepedente.