avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se face partaj, în caz de divorț, dacă doar unul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se face partaj, în caz de divorț, dacă doar unul dintre soți este pe contractul casei? Și cum se procedează când au un copil?

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: in cazul unui divort, daca este trecut doar soțul pe contractul casei si data intocmirii contractului este anterioara căsătoriei, se va face partaj, sau i se cuvine totul sotului?
Si in cazul in care este la mijloc si un copil? Cum se procedeaza?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 28 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu trebuie sa aveti bonuri, se va face expertiza si plusul de valoare intre cum era si cum e acuma, se va imparti la 2, cam asa va faceti socoteala pt ce suma aveti de cerut. investitia se dovedeste si cu martori, nu numai cu inscrisuri.
Divortati intai si apoi va ridicati cu pretentii.
Va mulțumesc frumos pentru lamuriri!

gi-jane2 a scris:

nu trebuie sa aveti bonuri, se va face expertiza si plusul de valoare intre cum era si cum e acuma, se va imparti la 2, cam asa va faceti socoteala pt ce suma aveti de cerut. investitia se dovedeste si cu martori, nu numai cu inscrisuri.
Divortati intai si apoi va ridicati cu pretentii.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul a fost dobandit anterior incheierii mariajului, ceea ce il califica drept propriu al sotului dvs.

Pe cale de consecinte, bunul nu va inclus in masa partajabila.

Ratele ,insa, achitate in timpul casniciei dau nastere unui drept de creanta.

Dreptul de creanta este supus termenului general de prescriptie , cu mentiunea ca prescriptia intre soti nu curge, ci este suspendata.

Instanta de judecata va cuantifica sumele de bani investite la plata ratelor aferente.

In probatiune, este incuviintat orice mijloc de proba, anume proba testimoniala, proba cu inscrisuri, precum si o expertiza de specialitate, daca este apreciata drept utila, concludenta si pertinenta.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj divort casa cumparata de sot prin prima casa nedelcuc nedelcuc Buna ziua, va solicit o parere avizata pentru urmatoarea situatie: Sunt casatorita din iunie 2012 iar sotul meu a cumparat o casa prin programul,,Prima ... (vezi toată discuția)
Partaj divorț Gaby8102 Gaby8102 Soțul poate avea pretenție la mașină (sau cotă parte), în condițiile în care mașina o aveam dinainte de căsătorie, însă am mai avut de plătit la ... (vezi toată discuția)
Soția a semnat contractul de credit pentru prima casă cu două zile înainte de căsătorie. ratele s-au plătit în timpul căsătoriei, e bun propriu sau bun comun? Pulux Pulux Buna ziua, In urma cu ceva ani, am decis sa luam un apartament prin prima casa. Dupa lungi cautari, drumuri la banca, am reusit sa semnam contractul de ... (vezi toată discuția)