Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

am mai scris ca am comis un furt de 26 lei din supermarket.si akm mi-a venit citatie..sa ma prezint la tribunal..ce se va intampla?spuneti`mi va rog.imi face cazier?
deci daca recunosc si regret tot scap sa nu`mi faca cazier?
Stati putin ca nu e cazul de cazier.
Cum a spus si colegul nostru, dl. Florin Raican, s-ar putea sa fiti scoasa de sub urmarire penala sau sa vi se dea o amenda administrativa.
In ambele cazuri nu vi se intocmeste cazier. Nu il confundati cu dosarul penal, care nu duce neaparat la o pedeapsa.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
problema nu este cazierul, problema este libertatea......, cazierul este un element care sa iti reaminteasca sa nu mai actionezi impotriva Legii.
De asemenea, recunoasterea, regretarea si repararea prejudiciului material cat si impacarea cu partea vatamata chiar si incazul tau un market pot conduce la achitare.
Mult succes.
Trebuie sa prezentati cazul dvs in intregul sau.

Daca exista antecedente penale sau stare de recidiva sunt sanse imense sa mergeti la inchisoare.
Pentru o sticala de wiski se poate aplica o pedeapsa cu 4 ani cu executare in caz de recidiva.E adevarat ca valoarea e undeva pe la 45 lei...
Hm, pot fi antecente penale. Am mai vazut. Dar, cand omul e recidivist, sa spunem, si fura o pasta de dinti, mi-e greu sa cred ca face puscarie pentru asta.
Oare o fi folosit-o?