avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

am mai scris ca am comis un furt de 26 lei din supermarket.si akm mi-a venit citatie..sa ma prezint la tribunal..ce se va intampla?spuneti`mi va rog.imi face cazier?
Cel mai recent răspuns: dyana11 , utilizator 20:10, 1 Decembrie 2009
Fara sa aiba legatura cu speta, fiindca s-a cam spus ceea ce era de spus, as vrea sa amintesc faptul ca un anumit procent dintre cazurile de furturi din acestea ..marunte , faptuitorii pot suferi de boala numita cleptomanie. Spun asta fiindca de multe ori , poate ati observat ca cei care se preteaza la sustragerea unor maruntisuri, sunt persoane cu posibilitati materiale . Personal cunosc un astfel de caz. Este cineva care practic nu se poate abtine, chiar avand destui bani, sa ia un lucrusor ..o agrafa, ceva cat de mic. Cunoaste si locurile unde ii tine chestia asta si practic, pare inconstienta , insa , recunoaste ca e cleptomana. Ma gandesc la faptul ca poatedaca in cazul unei persoane prinse asupra faptului , se constata ca are un asemenea istoric, ar putea sa se ceara si o expertiza medicala..zic si eu. Evident, doar in cazu l unor faptuitori cu evidente posibilitati materiale ....
dyana11 a scris:

am mai scris ca am comis un furt de 26 lei din supermarket.si akm mi-a venit citatie..sa ma prezint la tribunal..ce se va intampla?spuneti`mi va rog.imi face cazier?

e greu de zis de ce ati ajuns in aceasta faza, poate sunt de vina niste antecedente ale dvs?
daca da, atunci chiar ca aveti nevi=oie de asistenta juridica deoarece, ar fi in pericol libertatea.
nu luam in calcul prejudiciul minor, care va trebui sa-l recuperati ci fapta careramane si care se judeca. daca ati mai savarsit si alte furturi, degeaba daca ati produs pagume minore ca se retine infractiunea in sine. daca v-a devenit un obicei, clar ca procuror va pleda pt pericolul social ce il reprezentati...de aceea v-ar trebui un aparator.
un consultant av. raican sustine sa va luati avocat/jurist...sa imi spuna si mie cum poate sa va reprezinte pe dvs.un consilier juridic care poate reprezenta numai firmele la care este angajat sau se refera la un jurist in general...care poate sa va reprezine doar daca sunte tata/fiu/ frate cu juristul respectiv.(jurist referandu-ma la persoana absolventa de drept).
dvs va trebuie un avocat si cautati unul din orasul dvs specializat in penal sau cu mai multa experienta in acest domeniu.

mult succes.
Avokitten a scris:

dyana11 a scris:

am mai scris ca am comis un furt de 26 lei din supermarket.si akm mi-a venit citatie..sa ma prezint la tribunal..ce se va intampla?spuneti`mi va rog.imi face cazier?

e greu de zis de ce ati ajuns in aceasta faza, poate sunt de vina niste antecedente ale dvs?
daca da, atunci chiar ca aveti nevi=oie de asistenta juridica deoarece, ar fi in pericol libertatea.
nu luam in calcul prejudiciul minor, care va trebui sa-l recuperati ci fapta careramane si care se judeca. daca ati mai savarsit si alte furturi, degeaba daca ati produs pagume minore ca se retine infractiunea in sine. daca v-a devenit un obicei, clar ca procuror va pleda pt pericolul social ce il reprezentati...de aceea v-ar trebui un aparator.
un consultant av. raican sustine sa va luati avocat/jurist...sa imi spuna si mie cum poate sa va reprezinte pe dvs.un consilier juridic care poate reprezenta numai firmele la care este angajat sau se refera la un jurist in general...care poate sa va reprezine doar daca sunte tata/fiu/ frate cu juristul respectiv.(jurist referandu-ma la persoana absolventa de drept).
dvs va trebuie un avocat si cautati unul din orasul dvs specializat in penal sau cu mai multa experienta in acest domeniu.

mult succes.


Daca va mai uitati si peste deciziile CCR o sa vedeti ca mandar poate sa fie orice persoana. Si acel mandatar are toate drepturile de pe care le are si un avocat cu exceptia CONCLUZIILOR ORALE (deci poate depune concluzii scrise)

ETE ASA poate sa te reprezinte cineva, chiar daca nu este cea mai fericita solutie.

si in ce faza s-a ajuns???? Este absolut normal ce se intampla. Vroiati sa ii dea drumul fara sa faca macar un act??? Cine vroiati sa ii dea NUP???
Ultima modificare: Duminică, 29 Noiembrie 2009
dorians, utilizator
GabrielaA a scris:

Hm, pot fi antecente penale. Am mai vazut. Dar, cand omul e recidivist, sa spunem, si fura o pasta de dinti, mi-e greu sa cred ca face puscarie pentru asta.
Oare o fi folosit-o?


In cazul recidivistilor chiar nu se stie daca la o pasta de dinti vor ramane in libertate.
Recidivistii nu se complica cu o pasta de dinti.De aceea, cred ca nu vom afla niciodata raspunsul la aceasta intrebare.

Mai exista si posibilitatea ca aceeasi persoana sa aiba furturi repetate fara sa existe o condamnare.In acest caz, daca persoana continua sa fure in continuare si nu inceteaza cu aceasta atitudine infractionala va fi trimisa in judecata.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
In cazul recidivistilor chiar nu se stie daca la o pasta de dinti vor ramane in libertate.
Recidivistii nu se complica cu o pasta de dinti.De aceea, cred ca nu vom afla niciodata raspunsul la aceasta intrebare.



:D Ideea e ca vorbesc din experienta. Si recunosc, nu era pasta de dinti, erau 3 periute. Asa ca as spune ca stiu raspunsul la intrebare.

Raman la parerea mea, mi-e greu sa cred ca ar face puscarie pentru asta.
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2009
Gabriela Mihai, Avocat

Alte discuții în legătură

Furt calificat olivia_dyana@yahoo.com olivia_dyana@yahoo.com am si eu o intrebare acum 1 saptamana am furat un after-shave in valoare de 26 lei.cred ca mi s-a facut dosar penal pt ca directorul si paznicul care m-a ... (vezi toată discuția)
Dosar penel pentru inselarea unui angajator (hipermerket) mika_ela2006 mika_ela2006 Va rog ajutati-ma cu cateva raspunsuri daca se poate..Am un frate care are 19 ani ce a savarsit o fapta nu tocmai de admirat : fiind angajat al unui ... (vezi toată discuția)
Furt streqeu streqeu Buna ziua,vreau sa ma lamuriti...daca in cursul acestui an scolar...impreuna cu inca o persoana am sustras din clasele la scoala de unde suntem: 2 telefoane si ... (vezi toată discuția)