Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Admitere in colegiul medicilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Admitere in colegiul medicilor

Buna seara!
Anul acesta am terminat Facultatea de Medicina Dentara si va trebui ca dupa licenta sa ma inscriu la Colegiul Medicilor, unde pentru inscriere unul din actele necesare este cazierul. In 2017 am achitat o amenda penala (pentru posesie canabis). Intrebarea mea este daca va trebui sa astept pana dispare amenda din cazier sau pot depunde cazierul asa.
Va multumesc!
In opinia mea, puteti depune cazierul , intrucat nu va incadrati in cazurile de nedemnitate mentionate in Legea 95/2006:

Conform art.385 alin. (1) din Legea 95/ 2006, privind reforma în domeniul sănătăţii, profesia de medic se exercită pe teritoriul României de către persoanele care îndeplinesc următoarele condiții:
- dețin un titlu oficial de calificare în medicină;
- nu se găsesc în vreunul dintre cazurile de nedemnitate sau incompatibilitate prevăzute de prezenţa lege;
- sunt apți din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei de medic;
-sunt membri ai Colegiului Medicilor din România.