Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa 11ani...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa 11ani...

Mama a avut o sora care a decedat acum 11 ani.Dupa o luna a decedat si sotul acesteia.Impreuna nu au avut copii,doar el un baiat ce l-a crescut prima sotie.Acum mama aprimit citatie sa se prezinte pentru succesiunea apartamentului.In tot acest interval mama nu a beneficiat de nimic,nici nu a actionat in vreun fel(si virsta,si orgoliul..).Intrebarea mea este daca are rost sa aducem in discutie si bunurile imobile (depozit bancar-ce cu siguranta nu mai exista,bijuterii din aur,obiecte de cristal,de argint),neavind nici o dovada scrisa ca au existat (dar stiu sigur ca au fost).Noi suntem din Galati iar totul se va petrece in Bucuresti .Cum sa procedam sa fie mai bine/usor/corect pentru toti cei implicati?
Buna ziua!revin cu o intrebare:cel care a solicitat deschiderea procedurii succesorale nu s-a prezentat-nu poate fi atentionat/amendat de catre notar ? oare se incearca tergiversarea pentru ca?...
....mama a cerut suspendarea(?)dezbaterii ....o ajuta cu ceva?