Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare antena satelit perete exterior
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare antena satelit perete exterior

Buna ziua.

As dori sa stiu daca am dreptul sa montez o antena de satelit pe peretele exterior al unei camere.

Administratorul mi-a spus ca peretele exterior e parte comuna, dar eu credeam ca e inclus in suprafata construita, pe care am cumparat-o cand am achizitionat apartamentul.

Multumesc in avans pentru ajutor.
danieljianu, utilizator
daca nu e retro-actiiv....macar o sa fie in viitor, si nu stiu caruia o sai convina sa dea "chirie" pt acele aparate de la geam ??? dar daca e sa respectam legea asa trebuie sa facem, NU?
mai ales daca avem 1-2 vecini care vor corectitudine pana in "panzele albe" si tocmai ei au "bube in cap" (de exemplu...ei au si AC la geamuri)
cavallis a scris:

...pai ce ar fi acum, asociatia (comitetul executiv) sa vina cu o hot. in care cei care au astfel de lucruri pe pereti sa plateasca taxe :)) ... ??? unde s-ar ajunge?
ce ar fi de facut cu aceste lucruri ? cum s-ar reglementa situatia cel mai bine (legal si fara probleme) ?

S-ar ajunge in situatia buna, corecta cand asociatia ar avea venituri suplimentare cu care ar putea face unele reparatii, fara ai costa pe proprietari si ar putea face fata mai usor in situatia in care sunt restantieri, iar aceste restante neachitate furnizorilor ar duce la sistarea unor utilitati.
De asemenea nu ar mai fi discutii intre proprietari deoarece toti cei care-si instaleaza antene pe partile comune vor plati, iar cei care nu au antene vor beneficia de o parte din bani prin repartizarea acestor sume in fondul de reparatii.
Asa ca toata lumea ar castiga.
Adriantot, moderator
pai avem si antene GSM pe terasa blocului, luam niste bani de acolo...si cand e sa reparam ceva, totul sa fie de la antene si bani daca e sa mai fie de dat de la proprietari ca sa suplimentam si sa reparam mai repede...nu vor :))
deci nu e vorba de fonduri suplimentare, intelegere si alte chestii...atata timp cat avem 1-2vecini care tot timpu comenteaza si asteapta sa faci o greseala sa te "taxeze" (adica sati aduca pe cap tot felu de controale).