Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafata terasa- cota parte?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafata terasa- cota parte?

Suntem 4 ap la et3 mansardat , 2 din ele au terasa de 50 mp, al3lea are 34mp.si al4lea are 70 mp...

Aceste suprafete ale teraselor, la ch de intretinere cota parte ar trebui incluse?

Pt ca la noi in bloc,cand se calculeaza cota parte , noua celor cu aceste terase, ni se ia iau in calcul nu doar suprafata utila.a ap ci cu tot cu suprafata teraselor si atunci la.orice se calculeaza cota parte la.noi e mai mult.. adica de ex la un ap suprafata lui e de 67 mp plus 50mp terasa si.ei calculeaza cota parte pt 117mp

E legal? Unde pot gasik info despre asta in lege?

Multumesc
Nu cunosc exact raspunsul dar cred ca au dreptate
ART. 2 din legea 196/2018
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:

l) cota-parte indiviza - cota-parte de proprietate comuna fortata, exprimata
procentual, care ii revine fiecarui proprietar individual si este calculata ca raportul
dintre suprafata utila a proprietatii individuale si suma suprafetelor utile ale tuturor
proprietatilor individuale din condominiu. Suma cotelor-parti indivize trebuie sa fie
egala cu 100%; in caz contrar, acestea trebuie recalculate prin grija presedintelui
asociatiei de proprietari, conform suprafetelor utile;
E greșit cum se procedează în asociația dvs. Acele terase reprezintă proprietate comună exclusivă și veți fi responsabili exclusiv de repararea și întreținerea lor. Suprafața teraselor nu intră la calculul cotei parte indiviza.

Temeiul legal l-ați aflat deja, din definiția postată anterior.
exact, sunt proprietate exclusiva dar nu ar trebui sa intre la calculul cotei parte indiviza nefiind spatiu util, ci luat in calcul exact cum este luat in calcul si un balcon

asta vroiam sa aflu. Multumesc
adamar, utilizator
Atat timp cat terasele in discutie apartin strict proprietarilor,este temeinic si legal ca la cotele de intretinere sa fie calculata inclusiv suprafata terasa aferenta fiecarui apartament
Atit timp cit nu citiți ce se scrie la acest topic, e mai bine sa nu răspundeți. Terasele nu sunt proprietate individuala.