Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decizii pentru proprietate comuna, unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decizii pentru proprietate comuna, unul dintre proprietari detine 87%

Care este procedura de luare a deciziilor in cazul unei incaperi detinute in proprietate comuna intr-un bloc?
Un proprietar detine 87% din incapere iar restul este detinut de alti 3 proprietari. Cum pot cei 3 proprietari care detin impreuna 13% din incapere sa intervina in deciziile legate de aceasta? Ma refer aici in special la cheltuieli de modernizare, inlocuire instalatii sanitare, zugravit, etc., ar trebui ca proprietarul majoritar sa poata face orice cheltuieli si sa ceara proprietarilor minoritari sa contribuie proportional cotei detinute.
alexberi, utilizator
Aveți și dvs, în calitatea dvs de coproprietar, dreptul de a decide cu privire la exploatarea proprietății comune. Faceți o notificare celui care are accesul la proprietate și care, eventual, folosește efectiv bunul, în legătură cu modalitatea de exploatare acestuia, astfel încât să vă profite și dvs.
Puteți să faceți și o cerere de partaj prin care să cereți contravaloarea în bani a cotei pe care o dețineți în coproprietate.
Problema e ca proprietarul majoritar vrea sa faca niste investitii cu care noi ceilalti 3 proprietari minoritari nu suntem de acord. Nu dorim iesirea prin partaj intrucat dorim sa folosim in continuare respectiva incapere.
Ce se poate face in cazul acesta?
Exista o prevedere prin care proprietarul majoritar poate decide investitiile si pentru ceilalti?

Adrian ALBU a scris:

Aveți și dvs, în calitatea dvs de coproprietar, dreptul de a decide cu privire la exploatarea proprietății comune. Faceți o notificare celui care are accesul la proprietate și care, eventual, folosește efectiv bunul, în legătură cu modalitatea de exploatare acestuia, astfel încât să vă profite și dvs.
Puteți să faceți și o cerere de partaj prin care să cereți contravaloarea în bani a cotei pe care o dețineți în coproprietate.