Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Gravida are obligatia de a informa in scris ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Gravida are obligatia de a informa in scris angajatorul?

Sunt salariata la propria firma, sunt însărcinată. Sunt obligata sa informez angajatorul(adica tot pe mine :)) ? Vreau sa evit toata birocrația. Afectează in vreun fel concediul pre si post natal, indemnizatia de crestere copil, daca eu ca salariata nu informez in scris angajatorul iar angajatorul nu informeaza ITM-ul?

Multumesc!
OUG 96/2003 : salariata gravidă este femeia care anunța în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate și anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste aceasta stare.

Legea nu prevede "obligatoriu", insa in unele situatiieste necesara aceasta informare pentru protectia salariatei gravide.

Daca nu informati in scris angajatorul iar angajatorul nu informeaza ITM-ul, aceasta situatie nu va afecteaza concediul pre si postnatal, indemnizatia pentru cresterea copilului.
Mulțumesc!
Nu se pune problema de nerespectarea drepturilor. Dupa cum spuneam, este srl-ul propriu.

Cornel Vasile a scris:

OUG 96/2003 : salariata gravidă este femeia care anunța în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate și anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste aceasta stare.

Legea nu prevede "obligatoriu", insa in unele situatiieste necesara aceasta informare pentru protectia salariatei gravide.

Daca nu informati in scris angajatorul iar angajatorul nu informeaza ITM-ul, aceasta situatie nu va afecteaza concediul pre si postnatal, indemnizatia pentru cresterea copilului.

Chiar daca nu anuntati sarcina la angajator... acesta are cateva obligatii de urmat.
Le gasiti in OUG 96/2003 sau discutati cu persoana ce se ocupa de SSM ( Protectia muncii) in firma dvs.
Art. 3
Salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) au obligația de a se prezenta la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care să le ateste starea.
(2) În cazul în care salariatele nu îndeplinesc obligația prevăzută la alin. (1) și nu informează în scris angajatorul despre starea lor, acesta este exonerat de obligațiile sale prevăzute în prezenta ordonanță de urgență, cu excepția celor prevăzute la art. 5, 6, 18, 23 și 25.
Art. 5, 6, 18, 23 și 25.le gasiti in link-ul de mai jos
[ link extern ]
Eu mi am anunțat sarcina la angajatorul principal, unde lucrez full time. La Srl-ul propriu sunt in regim part-time si lucrez de acasă ( sediul social).
Cornel Vasile, Consilier juridic