Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolvență
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolvență

În situația unei firme inactivă din anul 2014 și pentru care doresc sa formulez cerere de intrare în insolvență, in procedura simplificată, datoria fiind de 5000 datorii la bugetul statului și 40.000 datorie la acționar, mă interesează ce suma completez in cererea de deschidere. 45.000 incluzând și datoria către acționar? Trebuie să respect pragul de 40.000?
Pragul minim este de 40.000 lei, trebuie trecute toate datoriile, indiferent de natura lor!
Totodată trebuie depuse multe înscrisuri: bilanț? balanță, declarații, etc, ar trebui să contractați servicii avocațiale pentru a evita respingerea cererii pentru eventuale lipsuri!