Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numărul turelor de noapte diferită
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numărul turelor de noapte diferită

Lucrez într-o unitate sanitară.,în ture de 12 ore,iar personalul de sex feminin lucrează 4 ture de noapte pe lună iar cei de sex masculin câte 6 true .Pentru turele de noapte sîntem plătiți cu un spor de 15%,după un minim de 3 ture lucrate chiar dacă unii facem 6.7 ture de noapte santem plătiți la fel.
Este legală diferențierea nr de ture de noapte între personalul cu aceiasi funcție de încadrare?
Cum să procedez pentru a avea același nr de ture de noapte ca ceilalti colegi (turele de noapte sânt foarte obositoare).
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

In speta, va puteti adresa angajatorului pentru a reglementa situatia descrisa.