Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu am putut să iau duplicat de la camera notarilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu am putut să iau duplicat de la camera notarilor publici

Este normal să nu existe la camera notarilor publici un certificat de moștenitor emis în 2016 . Nu ar trebui conform legii că notariatul unde s-a emis certificatul de moștenitor să trimită un duplicat acolo după emitere ? Dacă nu mai funcționează un notariat și ai nevoie de duplicat ce se întâmplă ?
Buna ziua,
Intrebati cine a preluat arhiva notariatului inchis si acolo s-ar putea sa gasiti un duplicat.
Te duci la notariatul respectiv sau te interesezi la Camera Notarilor Publici cine deține arhiva notarului care l-a emis.
Si nu, Camerele Notarilor Publici nu dețin exemplare (nu duplicate) ale certificatelor de moștenitor.
In general, se are grija de actele de proprietate, tocmai ca să nu se piardă.
Am pus întrebări pe forumul acesta pentru că am înțeles că primești raspunsuri obiective de la doamne și domni avocați care știu ce spun și cu care eventual poți colabora în ideea de a rezolva problemele juridice de care te poți lovi în viață . Acuma dintr-o dată primesc răspunsuri de la persoane anonime care mă ceartă că nu am avut grijă de documente importante . Numai că acest certificat de moștenitor nu l-am pierdut și nici nu l-am distrus ci pur și simplu mi-a fost furat de soție pentru că vrea să nu îmi pot rezolva problemele făcute mie de ea și de cei cu care colaborează . Printre aceștia se numără și notariatul unde am făcut succesiunea . Datorită faptului că nu pot să mai întru în acest birou notarial de când am făcut o donație de loc de veci la care mi sau luat 3 semnături iar apoi în 13 Decembrie când am fost să fac o petiție către polițistul de proximitate s-a repetat figura pentru a crea confuzie sau pentru că să umple un gol în escrocheria de la succesiune și pentru că din vara lui 2019 încerc să rezolv problema cu casa unde locuiesc iar angajați ai OCPIB mă împiedică în mod constant să aflu de ce același notariat nenorocit nu m-a informat că de fapt sunt 2 imobile unde locuiesc de dinaintea decesului tatălui meu și eu nu știu dacă astăzi 7 ianuarie 2020 când merg în audiență ( pentru a doua oară , prima dată am fost cu un cadastrist care în colaborare cu domnul directorul sector 6 au făcut din audiență bătaie de joc pentru a nu mi se da raspunsuri la situația imobilului și a se ajunge la episodul cu semnăturile la poliție ) și eu nu știu dacă după audiență mă pot întoarce în casa pe care eu am construit-o cu mâinile mele și cu banii mei încă de când trăiau bunica și tatăl meu pentru că niște oameni cu funcții în instituțiile care sunt făcute pentru și în slujba cetățeanului își permit să hotărască după bunul plac și propriile interese ori prietenii dacă pot face acest lucru . Iar acum când intru și întreb pe acest forum dacă pot lua un alt duplicat al certificatului de moștenitor de la Camera Notarilor Publici cum ar fi normal și legal din câte știu primesc răspunsuri de la persoane anonime care mă ceartă că nu am avut grijă de documente importante . Păi domnule Anonim aici pe forum se pun întrebări pentru a rezolva situații în care te afli și aștepți răspunsuri care să te ajute să le rezolvi cu sfaturi juridice pertinente venite din partea unor oameni care stăpânesc acest domeniu cum sunt doamnele și domnii avocați . Eu pot să explic de ce și cum am ajuns să nu mai am certificatul de moștenitor dar vroiam să știu de ce nu pot ridica alt duplicat sau copie sau cum se numește corect de la Camera Notarilor Publici unde din câte știu eu ar trebui să existe obligatoriu acest tip de document tocmai dacă din orice motiv sau întâmplare , cu vină sau fără nu îl mai ai . Iar dumneavoastră oricine ați fi mă învinuiți de neglijență . Dacă cineva din casa dumneavoastră vă fură documente pentru că poate înseamnă că sunteți vinovat de neglijență ? Nu doresc o polemică cu dumneavoastră ci încerc să aflu cum pot repara ce au făcut alții din viața mea pentru că așa au considerat ei .
gi-jane2, moderator
1. Anonim sunteti și dvs.
2. Nu credeam ca e obligatoriu să ne prezentam ,să ne afișăm CV-ul, eventual și poza.
3. Sunteti dezinformat.
4. Nu exista o asemenea lege, care să prevadă obligativitatea ca fiecare notar sa transmita un exemplar al certificatului de moștenitor la Camera Notarilor Publici. Nu o sa găsiți decât certificatele de moștenitor emise de fostele notariate de stat, înainte de 1995. Alte acte juridice, nu.
5. Dacă ați fi citit cu atentie mai sus Am spus că "in general" se are grija de acte.
6. Nu am inteles nimic din povestea dvs cu polițistul si notariatul? Ce are locul de veci cu povestea? De ce nu puteti intra in notariat? Ce legatura au cele 3 semnături?
raluk0207, utilizator
Donația unui loc de veci pe care am făcut-o la același notariat a fost motivul cu care am fost mințit pentru a obține de la mine semnătura pe altceva pentru a avea cei cu escrocheria acoperire la pentru ceea ce au vrut să facă . Să acopere o dezmembrare sau să realipească aceași dezmembrare în oricare dintre cele două eu fiind pus în situația de a intra în posesia lotului moștenit de la tatăl meu pe care în ultimii 25 de ani am renovat și construit o casă pe când celălalt lot reprezintă o ruină și a fost înstrăinat în iunie 2019 intenționat pentru a se ajunge la situația actuală . Iar toate astea cu ajutorul celor de la OCPIB , a respectivului notariat și în ultimă instanță a unor polițiști care ar fi trebui să mă apere de acești escroci . Iar lista nu se oprește aici . Rămâne să mai fac o postare cu finalul cazului în care mă aflu . Ca să postez toată povestea cu tot ce s-a întâmplat în ultimii 8 ani e nevoie de prea mult timp dar poate am să o fac totuși odată . Ce vreau să vă mai spun e că am încercat colaborarea cu 9 avocați dar pe rând fiecare dintre domniile lor deși erau clar foarte buni în domeniu nu au făcut decât jocurile celorlalți .