Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspiciune de tergiversare a solutiei de catre organul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspiciune de tergiversare a solutiei de catre organul de politie

Buna ziua! Ma numesc Aneta Cioara, Cernavoda. In urma cu trei luni tatalui meu in varsta de 83 ani i a fost furata o suma de bani din locuinta. Am sesizat politia care s a deplasat la fata locului unde au luat amprente si declaratie tatalui meu. Am dat numele persoanei banuite de furt, aceasta fiind o vecina care avea grija de gospidarie si treburile casnice. Au trcut trei luni, timp in care eu am intrebat organul de politie care se ocupa de caz, ce masuri s au luat si in ce stadiul se afla dosarul. Au refuzat sa mi dea informatii pe motivul ca nu eu sunt partea vatamata si ca s a rezolvat. S a rezolat ce? Mentionez ca persoana banuita de furt vazand ca nu se ia nici o masura face amenintari la adresa tatalui meu. Va rog sa ma indrumati unde sa ma adresez ca nu mai am incredere in politie si stau cu teama pentru siguranta tatalui meu. Multumesc!
Tatal dvs., personal sau printr-un avocat poate sa faca o cerere de comunicare a stadiului in care se afla dosarul si o cerere de studiere a dosarului respectiv.
Referitor la amenintari, dvs. printr-un denunt sau tatal printr-o plangere puteti sesiza organele de politie pentru a face cercetari cu privire la infractiunea de amenintare.