avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Sume nevirate poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Sume nevirate poprire

Buna ziua!
In 2017 s-a infiintat poprire pe salariul meu ca urmare a solicitarii executorului judecatoresc. Angajatorul mi-a retinut in fiecare luna, in perioada 2017-2019, acea suma din salariu, sustinand ca a si virat-o, insa eu nu am verificat informatia, am luat-o de buna. Anul acesta am decis sa contactez direct executorul si sa aflu ce rest de plata mai am. Am descoperit urmatoarea situatie: pe intreg parcursul anului 2017 angajatorul a retinut si virat lunar suma aferenta popririi in contul executorului. Apoi, in 2018, a retinut si virat doar sumele aferente a 5 luni din an. Iar in 2019 doar 3 luni.
Cand am intrebat la contabilitate mi s-a spus ca pe statul de plata s-a retinut suma in fiecare luna dar nu s-au ocupat ei sa vireze catre executor, ci directorul general. Eu nu am vazut nici statele de plata, nici fluturasul. Stiu doar ca am primit mai putini bani in fiecare luna dar acestia nu au ajuns intotdeauna la executor.
Intrucat nu pot demonstra ca mi s-au retinut banii, ce ma sfatuiti sa fac? Cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Multumesc!
Vorbiți cu executorul judecătoresc să ceară în instanță validarea popririi către angajator.
Intr-adevar puteti discuta cu executorul sa formuleze cerere de validare a poprire. Totodata, puteti sa ii puneti la dispozitie executorului dovezile (extrasele de cont care nu tin de angajator) din care reies sumele incasate de dvs cu titlu de salariu. Suplimentar puteti sa ii faceti si plangere angajatorului pentru ca nu va raspunde solicitarilor. Puteti totodata sa discutati cu un avocat sa il notifice acesta, dar va trebui sa luati in calcul faptul ca nu veti mai avea o relatie foarte buna cu angajatorul dupa toate demersurile.
Compania mi-a facut card de angajat si n-am avut niciodata acces la extrasele de cont. Cred ca cel mai bine este sa contractez serviciile unui avocat pentru ca nu am nevoie de astfel de "relatie" cand imi sunt incalcate drepturile si legea.
Multumesc!

Company Advising a scris:

Intr-adevar puteti discuta cu executorul sa formuleze cerere de validare a poprire. Totodata, puteti sa ii puneti la dispozitie executorului dovezile (extrasele de cont care nu tin de angajator) din care reies sumele incasate de dvs cu titlu de salariu. Suplimentar puteti sa ii faceti si plangere angajatorului pentru ca nu va raspunde solicitarilor. Puteti totodata sa discutati cu un avocat sa il notifice acesta, dar va trebui sa luati in calcul faptul ca nu veti mai avea o relatie foarte buna cu angajatorul dupa toate demersurile.

Deci practic dvs nu aveti un control asupra sumelor pe care vi le vireaza angajatorul? In cazul de fata recomandarea mea este sa discutati cu un avocat si sa il notifice pe angajator in vederea punerii la dispozitie a tuturor informatiilor legate de plata salariului, retinerile si virarile catre BEJ.
Redeschid acest topic cu rugamintea de a imi recomanda un avocat din Baroul Neamt pentru a initia procedura de chemare in judecata. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Validare poprire Biancamacovei Biancamacovei Buna ziua, In anul 2007, mama mea a contractat un credit pe numele meu. Nu a mai reusit sa plateasca ratele si nici nu m-a instiintat acest lucru, ramanand ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , in data de 15.09.2023 mi s a înființat o poprire ... Remuskkk Remuskkk Buna ziua , in data de 15.09.2023 mi s a înființat o poprire pe contul bancar la care mi s a retinut lunar procentul legal , in luna ianuarie 2024 atât eu ... (vezi toată discuția)
Despre poprire yonutz113 yonutz113 Buna seara Am un card de debit emis de banca ING pe care imi primesc salariul de la angajator. In trecut am efectuat tranzactii online la o camera de jocuri ... (vezi toată discuția)