Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu datorii vreau s-o inchid. Pot?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu datorii vreau s-o inchid. Pot?

Buna ziua. Am o firma care are 6000 ron datorie la stat. Impozite samd... As dori s-o pun pe zero cateva luni ca sa-mi pot plati datoria ( si sa nu mai acumulez altele ) , apoi s-o reactivez. Se poate ? Si cine trebuie sa faca acest lucru avocatul sau contabila ?
Multumesc.
cccmariaconsulting@yahoo.com a scris:
Sunt de acord cu danike-cu exceptia suspendarii doar de catre ONRC. Si Fiscul poate suspenda activitatea in conditiile in care contribuabilul nu depune declaratii la 2 termene consecutive (intr-un semestru).In acest caz,societatea e trecuta in randul soc. inactive si e scoasa din randul platitorilor de TVA-urmand ca la reactivare sa solicite inreg. ca platitor de TVA si implicit sa achite amenzile pentru nedepunerea declaratiilor.

Faceti o confuzie. Suspendarea activitatii nu are nicio legatura cu depunerea vreunei declaratii fiscale sau cu inactivitatea (care e tot fiscala). Suspendarea activitatii se face exclusiv prin ORC.
Multumesc tuturor. S-a rezolvat . Firma isi poate suspenda activitatea prin ONRC. Din fericire nu a mai fost nevoie.....=D> datoriile s-au achitat, sau ma rog aproape toate #-o.
Buna seara,

Pentru un PFA facut prin Anaf cu datorii mari se poate face suspendare?
M-ar interesa unde trebuie depusa cererea si ce declaratii trebuie sa depuna in continuare.
Este necesara prezenta unui avocat?

Pt datorii se doreste a se face o esalonare.

Multumesc