avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap

Daca o persoana are indemnizatie de handicap 375 lei lunar si nu a lucrat niciodata, poate primi indemnizatie sociala de 704 lei?
Cel mai recent răspuns: Ecaterina Cea Mare , utilizator 12:27, 12 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos. Am inteles.

Dapix a scris:

Este vorba de PENSIA MINIMĂ de 704 lei, și o primesc pensionarii care au un punctaj foarte mic, și li se calculează o pensie mai mică de 704 lei.

De pensia minimă de 704 lei, beneficiază pensionarii ajunși la limită de vârstă, și care au minim 15 ani stagiu de cotizare, și pensionarii pe caz de boală care au fost încadrați de COMISIA de expertiză într-un anume grad de invaliditate.

Mulţumesc!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap preexistent tarabuzan tarabuzan Bun gasit. Sunt nascut in decembrie 1976, angajat din mai 2006, fara intreruperi, cu salariu minim pe economie. Am o dizabilitate – grad 2, accentuat, din ... (vezi toată discuția)
Pensionare cu 4 ore. netsky netsky Buna ziua!Sufar de schizofrenie.Am certificat de handicap grad accentuat.Lucrez de 9 ani intr un magazin.Ma simt din ce in ce mai rau.Nu mai rezist 8 ore.As ... (vezi toată discuția)