Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap

Daca o persoana are indemnizatie de handicap 375 lei lunar si nu a lucrat niciodata, poate primi indemnizatie sociala de 704 lei?
Multumesc frumos. Am inteles.

Dapix a scris:

Este vorba de PENSIA MINIMĂ de 704 lei, și o primesc pensionarii care au un punctaj foarte mic, și li se calculează o pensie mai mică de 704 lei.

De pensia minimă de 704 lei, beneficiază pensionarii ajunși la limită de vârstă, și care au minim 15 ani stagiu de cotizare, și pensionarii pe caz de boală care au fost încadrați de COMISIA de expertiză într-un anume grad de invaliditate.

Mulţumesc!!!